لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

عفو بین الملل خواستار لغو محکومیت شیوا نظرآهاری و نسرین ستوده شد


شیوا نظرآهاری
شیوا نظرآهاری

سازمان عفو بین الملل صدور حکم زندان برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و شیوا نظرآهاری، خبرنگار و فعال حقوق بشر را محکوم کرده است.

عفو بین الملل روز دوشنبه (١٠ ژانویه) با انتشار بیانیه ای از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست تا کلیه اتهامات و محکومیت های سنگین علیه خانم ها ستوده و نظرآهاری را لغو کند.

نسرین ستوده روز ٤ سپتامبر سال ٢٠١٠ بازداشت و به مدت طولانی در زندان انفرادی زندانی شد. براساس گزارش نهادهای مدافع حقوق بشر، خانم ستوده در دوران بازداشت برای مدت های طولانی از تماس با وکیل و اعضای خانواده خود محروم بوده است. این وکیل دادگستری در مدت بازداشت در اعتراض به شرایط زندان و عدم رعایت روند قضایی و نقض حقوق خود، سه بار دست به اعتصاب غذای خشک زد.

قاضی خانم ستوده را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان، به اتهام «عدم رعایت حجاب اسلامی در یک پیام ویدئویی» به پنج سال دیگر حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال دیگر زندان محکوم کرده است.
شیوا نظرآهاری نیز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت های حقوق بشری پس از انتخابات ریاست جمهوری بحث برانگیز

در سال ٢٠٠٩ در ایران، به چهار زندان و تحمل ٧٤ ضربه شلاق محکوم شد.

شیوا نظرآهاری در ژوئن سال ٢٠٠٩ بازداشت و در ماه سپتامبر سال ٢٠١٠ به قید وثیقه آزاد شد. خانم نظرآهاری یکی از اعضای « کمیته گزارشگران حقوق بشر» در ایران است.

مالکولم اسمارت، مدیر عفو بین الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا در بیانیه روز دوشنبه خود تاکید کرده است «احکامی که بر نسرین ستوده و شیوا نظرآهاری تحمیل شده اند، بیدادگرانه و به استهزا گرفتن عدالت است».

وی خاطرنشان کرده است: «هر دوی این زنان به دلیل فعالیت های شجاعانه خود در دفاع از حقوق بشر و ارزش ها و هنجارهایی محکوم شده اند که دولت ایران مسئول اجرای آن ها است. واقعاً تاسف آور است که چنین اقداماتی را به عنوان تهدید علیه امنیت ملی و تبلیغ (علیه نظام) برچسب می زنند».

مدیر عفو بین الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا، در بخش دیگری از این بیانیه به بازداشت طولانی خانم ستوده در زندان انفرادی در اوین یادآوری کرده است «نسرین ستوده زندانی عقیدتی است و باید هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد شود. محکومیت شیوا نظر آهاری به زندان باید فوراً لغو شود».


XS
SM
MD
LG