لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

هشدار سازمان عفو بین الملل نسبت به « افزایش سرکوب» در ایران


هشدار سازمان عفو بین الملل نسبت به « افزایش سرکوب» در ایران
هشدار سازمان عفو بین الملل نسبت به « افزایش سرکوب» در ایران

سازمان عفو بین الملل در گزارش جدیدی که روز سه شنبه (۸ ژوئن) منتشر کرد، نسبت به گسترش سرکوب مخالفان و صدها فعال مدنی و سیاسی که هنوز در ایران در بازداشت به سر می برند، هشدار داده است.

در گزارش سازمان عفو بین الملل که زیرعنوان «از اعتراض تا زندان: ایران یک سال پس از انتخابات» منتشر شد، این نهاد مدافع حقوق بشر از سرکوب مخالفان توسط مقامات حکومتی ابراز نگرانی شده است.

کلودیا کوردونه، دبیرکل موقت سازمان عفو بین الملل، در گزارش جدید خود خاطرنشان کرده است: «دولت ایران مصمم است که همه صداهای مخالف را به سکوت وادار کند و درعین حال در تلاش است که از تحقیقات بین المللی در مورد تخلفات مربوط به نا آرامی های پس از انتخابات جلوگیری کند.»

سازمان عفو بین الملل حکومت ایران را متهم کرده است که طی یک سال گذشته برای سرکوب دانشجویان، فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه نگاران، روحانیان مخالف و نیز اقلیت های مذهبی و قومی به حبس، شکنجه و اعدام متوسل شده است.

این سازمان خواستار آزادی فوری زندانیان عقیدتی شده است.

در گزارش جدید سازمان عفو بین الملل آمده است ایران در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ماه فوریه، با اتخاذ یک موضع «مضحک»، ادعا کرده که پس از انتخابات سال گذشته در برخورد با مخالفان مرتکب نقض حقوق بشر جدی نشده است.

عفو بین الملل تاکید کرده است این سازمان انتظار دارد شورای حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را طی هفته جای به رای بگذارد.

در این گزارش به بازداشت حدود پنجاه بهایی طی سال گذشته در ایران اشاره و خاطرنشان شده است که هفت چهره سرشناس جامعه بهاییان ایران، از دو سال پیش تاکنون در بازداشت به سر می برند.

سازمان عفو بین الملل ضمن هشدار نسبت به اعدام شهروندان ایران، اعلام کرده است طی سال میلادی جاری تا کنون، اعدام ۱۱۵ نفر توسط حکومت ایران ثبت شده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر، اعدام ۴ شهروند کرد ایران در ماه مه را ارسال پیام آشکاری به افرادی خوانده است که درصدند همزمان با سالگرد انتخابات دست به اعتراض بزنند.

XS
SM
MD
LG