لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی مستندسازان ایرانی شد


سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی مستندسازان ایرانی شد
سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی مستندسازان ایرانی شد

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه ۱۱ مهربا انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن بازداشت پنج مستندساز و یک تهیه کننده زندانی در ایران، خواستار آزادی بی قید و شرط آن ها شد.

ناصر صفاریان، شهنام بازدار، محسن شهنازدار و مجتبی میرطهماسب، مستندساز به همراه کتایون شهابی، تهیه کننده دربند ایرانی از ۲۶ شهریور به اتهام همکاری با شبکه بی بی سی فارسی بازداشت شده اند.

براساس بیانیه سازمان عفو بین الملل، به نظر می رسد این افراد در بند ۲۰۹ زندان اوین بازداشت شده اند که در کنترل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است.

در بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر آمده است به نظر می رسد این پنج مرد و یک زن صرفاً به دلیل بهره گیری از حق آزادی بیان به شیوه های مسالمت آمیز و تماس هایشان با رسانه های خارجی به ویژه تلویزیون بی بی سی بازداشت شده اند.

شبکه خبری «بی بی سی» روز چهارشنبه ۱۳ مهراعلام کرد که نزدیکان و اقوام تعدادی از کارکنان بی بی سی فارسی در ایران از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد آزاد و اذیت قرار گرفته اند.

پیتر هوروکس، مدیر سرویس جهانی «بی بی سی» گفته است که اقوام و نزدیکان ده تن از کارکنان بی بی سی از سوی پلیس «تهدید، بازجویی و مورد آزار و اذیت» قرار گرفته اند.

وی افزوده است که گذرنامه های این افراد مصادره شده و خانه هایشان مورد تفتیش قرار گرفته و خود آ نها نیز از سوی ماموران و مسئولان جمهوری اسلامی تهدید شده اند.

مدیر شبکه جهانی بی‌بی‌سی افزوده است: به اقوام و نزدیکان این ده تن گفته‌شده است که از کارکنان مرتبط با آن‌ها در «بی ‌بی ‌سی فارسی» بخواهند که «دیگر جلوی دوربین حاضر نشوند، به ایران بازگردند و یا به طور سری اطلاعاتی را در مورد بی‌بی‌سی به اطلاع مقام های ایران برسانند.»

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضاییه روز چهارم مهر ماه گفته بود مستندسازان سینمایی براساس حکم رسمی وزارت اطلاعات بازداشت شده اند.

دادستان کل ایران تاکید کرده بود که این افراد «مطالبی را به طور غیرقانونی تهیه می کردند و در اختیار بی بی سی قرار می دادند و با گزارش رسمی وزارت اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفتند».

در بیانیه سازمان عفو بین الملل آمده است «این بازداشت ها نمونه ای از تلاش های فراگیر نهادهای امنیتی ایران برای سرکوب هر نوع صدای مخالف در کشور است که در تلاشند از طریق جرم دانستن هرگونه تماسی با رسانه های خارجی، ایرانیان را از ارتباط با جامعه بین الملل محروم کنند».

براساس این بیانیه، «مقامات امنیتی به ناصر سفاریان، مجتبی میرطهماسب و کتایون شهابی اجازه داده اند تا با خانواده های خود تماس تلفنی داشته باشند و بازداشتشان را تایید کنند».

XS
SM
MD
LG