لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

ستایش عفو بین الملل از نقش شبکه های اجتماعی


ستایش عفو بین الملل از نقش شبکه های اجتماعی
ستایش عفو بین الملل از نقش شبکه های اجتماعی

عفو بین الملل از نقش شبکه های اجتماعی در کمک به نهادینه کردن مبارزه علیه رژیم های سرکوبگر پس از پایان جنگ سرد،ستایش کرده است.

عفو بین الملل روز پنجشنبه با انتشار گزارش جدیدی همچنین هشدار داد که ممکن است دیکتاتورها از همین شبکه ها برای درهم شکستن اعتراض های مردمی استفاده کنند.

گزارش عفو بین الملل در باره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۱ تصریح می کند که تلاش دولت ها برای مسدود کردن راه های دسترسی به اینترنت و تلفن همراه در کشورهایی نظیر تونس نتیجه معکوس داشت و اعتراض های ضد دولتی به برکناری رییس جمهوری منجر شد. این گزارش با اشاره به بازداشت وبلاگ نویسان در مصر و سوریه می افزاید برخی دولت ها تلاش می کنند تا راه هایی برای استفاده از این فنآوری علیه فعالان سیاسی و مدنی پیدا کنند. عفو بین الملل، کنگره آمریکا را ترغیب کرده تا با تصویب بودجه بین المللی دولت اوباما برای سال مالی آینده از اصلاحات در سراسر خاورمیانه و شمال افریقا پشتیبانی کند. این گزارش همچنین فهرستی از بدرفتاری ها، شکنجه و محدودیت ها در نزدیک به ۱۰۰ کشور ارائه کرده و دستکم ۵۰ کشور را به برگزاری محاکمه های ناعادلانه و بازداشت های خود سرانه متهم کرده است. عفو بین الملل همچنین به بدی شرایط حقوق بشر در بلاروس، قرقیزستان و اوکراین، افزایش خشونت در نیجریه و شدت گرفتن بحران ناشی ار فعالیت های شورشیان مسلح مائوئیست در مرکز و شمال شرقی هند نیز اشاره کرده است. این گزارش تاکید کرده که در حالی که تهدید علیه مردم بومی در کشورهای آمریکایی افزایش می یابد و تمایل کشورهای اروپایی به بازگرداندن مهاجران به کشورهایی با خطر آزار روبرو هستند، نیز بیشتر می شود.

XS
SM
MD
LG