لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

عفو بین الملل: حملات طرف های درگیر به حلب احتمالا جنایات جنگی است


یک سازمان عمده طرفدار حقوق بشر می گوید حملات نیروهای دولت سوریه و نیروهای مخالف در حلب، دومین شهر بزرگ کشور، می تواند به منزله جنایانت جنگی و جنایت علیه بشریت باشد.

عفو بین الملل روز سه شنبه در گزارشی براساس اظهارات بیش از ۱۰۰ نفر که در حلب زندگی یا کار کرده اند، می گوید حملات نظامی از ماه ژانویه، شامل فرو ریختن بمب های بشکه ای و انفجار های دیگر در بازارها، مساجد، بیمارستان ها و مدارس بوده است.

گزارش همچنین به حملات عمده شورشیان، و نیز آدم ربایی و بدرفتاری با زندانیان توسط هر دو طرف اشاره می کند، اما می گوید نیروهای دولتی مسئول اکثر موارد نقض حقوق بشر هستند.

فیلیپ روتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل در بیانیه ای گفت بمباران هوایی بی امان محله های غیر نظامی توسط نیروهای دولتی، زندگی را برای ساکنان حلب غیرقابل تحمل کرده است.

او گفت: «این حملات هوایی شنیع و دائمی به نواحی مسکونی، اشاره به سیاست هدف گیری آگاهانه و نظام یافته غیر نظامیان دارد که به منزله جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است.»

عفو بین الملل ار تمام طرف ها در سوریه خواسته است به حملات به غیرنظامیان، و نیز کاربرد سلاح های غیر دقیق، شکنجه و آدم ربایی پایان دهند. این سازمان همچنین بار دیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهد وضعیت سوریه را در دادگاه جنایی بین المللی مطرح کند.

XS
SM
MD
LG