لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

پاسخ سوریه به پیشنهادهای کوفی عنان


پاسخ سوریه به پیشنهادهای کوفی عنان
پاسخ سوریه به پیشنهادهای کوفی عنان

کوفی عنان فرستاده مخصوص سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه می گوید دولت اسد به پیشنهادهای او برای پایان دادن به بحران پاسخ داده، اما پرسشهایی باقی مانده است.

یک سخنگوی عنان گفت با توجه به وخامت وضع در سوریه، «زمان بسیار مهم است». آقای عنان قرار است روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد را از نتایج ماموریت خود به سوریه آگاه سازد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات سوریه نوشت پاسخی مثبت به پیشنهادهای کوفی عنان داده شده است. خبرگزاری سانا به نقل از یک سخنگوی ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد دمشق همچنین در مورد اجرای برخی از پیشنهادهای عنان «توضیحاتی» داده است.

در این میان جنگ در سوریه، در حالی که نیروهای دولتی بر قرارگاههای مخالفان مسلط می شوند، ادامه دارد. رزمندگان شورشی در برخی مناطق عقب نشینی کرده اند و علائمی از فرسودگی در جنبش مخالفان در داخل و خارج سوریه دیده می شود.

دست کم ۲ عضو برجسته شورای ملی سوریه به دلیل اختلاف با دیگر اعضا روز چهارشنبه استعفا دادند. تحلیلگران می گویند این رویداد می تواند از کوششهای بین المللی برای کمک به مخالفان دولت سوریه جلوگیری کند.

عفو بین الملل می گوید شهروندان سوریه که درجریان قیام یک ساله علیه حکومت پرزیدنت بشار اسد بازداشت شده اند، هدف شکنجه های گسترده ای قرار گرفته اند که به منزله جنایت علیه بشریت است.

این گروه طرفدار حقوق بشر، که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، روز چهارشنبه گزارشی براساس مصاحبه هایی با ۲۵ سوری منتشر کرد که در آن گفته می شود آنها پیش از فرار به اردن، در بازداشتگاههای گوناگون شکنجه شدند.

نیل ساموندز، پژوهشگر مسائل سوریه، به صدای آمریکا گفت گزارش۳۱ نوع شکنجه را که نیروهای امنیتی، ارتش و گروه های مسلح طرفدار دولت به کار بردند، تشریح می کند. او می گوید برخی از شکلهای شکنجه به کارگیری دوباره روشها و سطوحی از آزار است که از روزهای سیاه دهه ۱۹۸۰، زمانی که حافظ اسد در قدرت بود، دیده نشده است.

او گفت شمار کسانی که در شرایط بسیار مشکوک در بازداشتگاه جان سپرده اند، افزایش یافته است، ۸۸ مورد در ۵ ماه اول قیام دیده شد، و حالا یک سال پس از آغاز اعتراضها از ۲۷۰ مورد فراترمی رود.

پژوهشگر عفو بین الملل گفت مسلماً وضعیت حقوق بشر در سوریه بدتر می شود و پرونده سوریه به دلیل جنایاتی که علیه بشریت صورت می دهد، باید به دادگاه بین المللی جنایی ارجاع شود.

ساموندز همچنین گفت عفو بین الملل اطلاعات دست دومی درباره موارد بدرفتاری اوپوزیسیون سوریه در اختیار دارد که در مقایسه با آنچه دولت اسد انجام می دهد، «بسیار ناچیز است.»

در سوریه، نیروهای دولتی کنترل ادلیب در نزدیکی مرز ترکیه را دوباره به دست گرفته اند.

پیشتر در روز سه شنبه، کوفی عنان فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، که در دمشق با بشار اسد ملاقات کرد، گفت او پیشنهادهای قاطعی درباره راههای متوقف ساختن حملات و رساندن کمکهای انسانی به شهرهایی که در آنها هزاران تن در سال گذشته کشته شده اند به رهبر سوریه ارائه داده است.

XS
SM
MD
LG