لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۹

عفو بين الملل: وضعيت حقوق بشر در ايران همان اندازه تأسف آور است که ٢٠ سال پيش بود


عفو بين الملل: وضعيت حقوق بشر در ايران همان اندازه تأسف آور است که ٢٠ سال پيش بود
عفو بين الملل: وضعيت حقوق بشر در ايران همان اندازه تأسف آور است که ٢٠ سال پيش بود

سازمان عفو بين الملل از آيت الله علی خامنه ای ميخواهد، به دولت دستور دهد از سازمان ملل متحد دعوت بعمل آورد، تا در امر تحقيقات و رسيدگی کمک کنند تا معلوم شود که کار تحقيقات، دقيق، کامل و بصورتی مستقل، صورت گرفته است

سازمان عفو بين الملل می گويد در حال حاضر وضعيت حقوق بشر در ايران همان اندازه تأسف آور است که ٢٠ سال پيش بود. عفو بين الملل از ايران مؤکداً ميخواهد هر جا صحبت از نقض حقوق بشر است مسأله را تمام و کمال مورد بررسی و تحقيق قرار دهد.

سازمان عفو بين الملل شش ماه پس از انتخابات رياست جمهوری ماه ژوئن گذشته در ايران -- يعنی انتخاباتی که صحت آن مورد اعتراض وسيع قرار گرفت -- ميگويد، مأمورين امنيتی، افراد سپاه پاسداران و بسيجِ زير چتر دولت، در اعتراضات گسترده ای که نسبت به انتخابات صورت گرفته است، مداوماً معترضين را مورد انواع تعرض قرار ميدهند. مأمورين، مردم را بباد کتک می گيرند، به معترضين تجاوز جنسی و ناموسی روا ميدارند، و با تهديد بازداشت شدگان، از آنان اقرار ميگيرند.

بدنبال اعتراضات ماه ژوئن، حدود ٤٠٠٠ تن از تظاهر کنندگان، به دستگيری قوای دولتی درآمدند. عفو بين الملل ميگويد، از اين گرده هنوز ٢٠٠ نفر در زندان هستند. عفو بين الملل ميگويد حدود ٢٠٠ نفر ديگر نيز در تظاهرات دانشجويی اوائل هفته جاری ميلادی، دستگير شده اند.

سازمان عفو بين الملل از آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران ميخواهد، به دولت دستور دهد از سازمان ملل متحد دعوت بعمل آورد، تا در امر تحقيقات و رسيدگی کمک کنند تا معلوم شود که کار تحقيقات، دقيق، کامل و بصورتی مستقل، صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG