لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

عفو بین‌الملل اعدام چهار زندانی سیاسی ایرانی کُرد «پس از یک محاکمه مخفیانه به شدت ناعادلانه» را محکوم کرد


اعدام چهار زندانی سیاسی در ایران
اعدام چهار زندانی سیاسی در ایران

سازمان عفو بین الملل در واکنش به اعدام چهار زندانی سیاسی ایرانی کُرد در زندان قزل حصار کرج اعلام کرد «از اعدام خودسرانه» پژمان فاتحی، وفا آذربار، محمد (هژیر) فرامرزی و محسن مظلوم «پس از یک محاکمه مخفیانه به شدت ناعادلانه، وحشت زده شده» و از جامعه جهانی دعوت کرد تا به حکومت ایران برای توقف فوری اعدام‌ها فشار بیاورند.

این سازمان حقوق بشری گفت که «مقامات ایرانی این چهار مرد را از زمان دستگیری آنها در معرض ناپدید شدن اجباری قرار دادند که طبق قوانین بین‌المللی جرم محسوب می‌شود.» و افزود که حکومت ایران خانواده‌های این ۴ ناراضی کرد را به خاطر حمایت از عزیزانشان مورد آزار و اذیت و ارعاب قرار داد.

عفو بین الملل در این نوشت «اعدام خودسرانه» این چهار نفر در بحبوحه افزایش نگران کننده اعدام‌ها توسط مقامات ایرانی، از جمله به‌عنوان «ابزار سرکوب سیاسی علیه معترضان، مخالفان و اعضای اقلیت های قومی تحت ستم، به ویژه کردها و بلوچ ها، که به طور نامتناسبی هدف مجازات اعدام هستند» صورت می‌گیرد.

این سازمان حقوق بشری در ادامه از جامعه بین المللی خواسته است که باید «کشتار و استفاده تشدید شده از مجازات اعدام را به عنوان ابزاری برای سرکوب توسط مقامات ایرانی» محکوم کند و برای توقف فوری اعدام ها و لغو کامل آن، به جمهوری اسلامی ایران، فشار بیاورد.

در پی «اجرای حکم اعدام» پژمان فاتحی، محمد فرامرزی، وفا آذربار و محسن مظلوم، چهار زندانی سیاسی ایرانی کُرد در زندان قزل حصار کرج به‌ رغم اعتراضات گسترده بین‌المللی به وضعیت آنها، سازمان‌ها و چهره‌های حقوق بشری این اقدام جمهوری اسلامی را بشدت محکوم کردند.

بنا بر گزارش‌ها، این چهار تن، عضو «حزب کومله کردستان» بوده‌اند که سال گذشته در ارومیه بازداشت و به «جاسوسی برای اسرائیل» متهم شده‌اند؛ اتهامی که قویا توسط این افراد بارها رد شد. از سوی دیگر، وکیل آنها نیز به «روند دادرسی ناعادلانه» در قبال این اتهامات اعتراض داشت.

بر پایه اعلام نزدیکان این چهار شهروند ایرانی، آنها از زمان بازداشت در مرداد ۱۴۰۱، از ملاقات با خانواده خود محروم بوده‌اند. در این حال، خانواده‌های چهار زندانی سیاسی روز هشتم بهمن‌ماه‌ پس از «۱۹ ماه» بی‌خبری، با این زندانیان در زندان اوین دیدار کردند و به آنها گفته شده بود «این آخرین دیدار است». این زندانیان بعد از ظهر یکشنبه، از اوین به زندان قزلحصار کرج منتقل و حکم اعدام آنها همزمان با اذان صبح دوشنبه نهم بهمن‌ماه در این زندان اجرا شد.

XS
SM
MD
LG