لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

عفو بین الملل خواستار آزادی گلرخ ابراهیمی؛ اتهام: نوشتن کتابی که هنوز چاپ نشده است


Arash Sadeghi, Golrokh Iraie, Iranian Students activist , آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان دانشجویی
Arash Sadeghi, Golrokh Iraie, Iranian Students activist , آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان دانشجویی

عفو بین الملل در واکنش به بازداشت یک نویسنده و فعال حقوق بشر در ایران، در بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط گلرخ ابراهیمی شد.

خانم ابراهیمی که همسر او آرش صادقی پیشتر بازداشت شد، روز دوشنبه ۳ آبان برای تحمل ۶ سال محکومیت به زندان برده شد.

گلرخ ابراهیمی در حالی طی حکمی غیابی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر، به تحمل شش سال زندان محکوم شد که به دلیل وخامت اوضاع جسمانی و بستری بودن در بیمارستان نتوانسته بود در جلسه دادگاه بدوی در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی دردادگاه حضور یابد.

خانم ابراهیمی کتاب داستانی درباره سنگسار در ایران نوشت اما هرگز آن را منتشر نکرد اما از سوی دستگاه قضایی با اتهام "توهین به مقدسات" روبرو شد. گفته شده دست نوشته های او بعد از بازداشت همسرش به دست مقام های قضایی افتاده است.

سه هفته پیش، خانم ابراهیمی در گفت و گوی اختصاصی به صدای آمریکا گفته بود: ماموران اجرای احکام زندان اوین تهدید کرده اند در صورتی که وی در زمان مقرر خود را به زندان اوین معرفی نکند، بر اساس حکم دادسرای مقدس، می توانند به خانه آنها یورش ببرند.

به نوشته عفو بین الملل، صبح دوشنبه مأموران امنیتی با «شکستن درب منزل» او را بازداشت و برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل کردند.

خانم ابراهیمی، همسر آرش صادقی است که از دو سال پیش به اتهاماتی چون فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبر جمهوری اسلامی زندانی است. او نیز به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG