لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

عفو بین‌الملل از حوثی‌ها خواست ده روزنامه‌نگار متهم به جاسوسی را آزاد کند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

سازمان عفو بین‌الملل از گروه شبه‌نظامی حوثی خواسته است ده روزنامه‌نگاری را که نزدیک به چهار سال است به اتهام «جاسوسی» بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

به گزارش رویترز، عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ده مرد از تابستان سال ۲۰۱۵ از سوی حوثی‌ها بازداشت و در دسامبر سال ۲۰۱۸ با مجموعه‌ای از اتهام‌ها مواجه شده‌اند، از جمله جاسوسی و کمک به ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی.

این اتهام‌ها از سوی دادگاه ویژه‌ای که به جرایم «مرتبط با اعمال تروریستی» رسیدگی می‌کند، به این افراد وارد شده است. زمان دقیق برگزاری این دادگاه مشخص نیست.

براساس بیانیه عفو بین‌الملل تعدادی از این روزنامه‌نگاران با یک بنگاه خبری آن‌لاین مرتبط با حزب اصلاح، که بخشی از حکومت هادی در یمن است، همکاری می‌کردند.

عفو بین‌الملل نوشته است که افراد بازداشت شده در شرایط نامطلوب نگهداری می‌شوند، امکان دسترسی به خدمات پزشکی ندارند و در طول دوران بازداشت شکنجه شده‌اند.

رئیس کمیته عالی انقلابی حوثی‌ها به رویترز گفته است اتهام‌های عفو بین‌الملل عاری از حقیقت است.

جنگ داخلی یمن از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و پس از فتح صنعا به‌ دست حوثی‌های مورد حمایت ایران، ائتلاف عربی به‌ رهبری عربستان سعودی هم به طور مستقیم وارد این جنگ شد. سازمان ملل متحد این جنگ را بدترین بحران انسانی حال حاضر خوانده است.

طی سال‌های اخیر، در نتیجه جنگ یمن هزاران نفر، از جمله شهروندان غیرنظامی، کشته و میلیون‌ها نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG