لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

عفو بین‌الملل از اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی انتقاد کرد


سازمان عفو بین‌الملل ضمن محکوم کردن اعدام دسته‌جمعی ۳۷ نفر در عربستان سعودی، این اقدام را نشانه‌ای از بی‌توجهی مسئولان این کشور به جان انسان‌ها و استفاده از حکم اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب اقلیت شیعه در این کشور دانست.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این سازمان منتشر شده، نوشت که یکی از اعدام‌شدگان در هنگام ارتکاب اعمال اتهامی، کمتر از ۱۸ سال سن داشته است.

وزارت کشور عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرده بود که ۳۷ نفر در این کشور به اتهام ارتکاب جرائم مرتبط با تروریسم اعدام شدند و یکی از این افراد به صلیب کشیده شد.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است که عموم افراد اعدام شده، شیعه مذهب بوده‌اند. آن‌ها همچنین در دادگاه‌هایی محاکمه شده‌اند که غیرعادلانه بوده و براساس اعتراف زیر شکنجه برای‌شان حکم صادر شده است.

یازده نفر از اعدام‌شدگان متهم به جاسوسی برای ایران بوده‌اند که حکم‌شان به گفته عفو بین‌الملل «در دادگاهی کاملا غیرمنصفانه» صادر شده، دست‌کم ۱۴ تن دیگر هم متهم به انجام «رفتارهای خشونت‌آمیز» در جریان تظاهرات ضد دولتی در منطقه شیعه‌نشین عربستان سعودی بودند.

آن‌ها به دادگاه اعلام کرده بودند که در زمان بازداشت برای اعتراف تحت شکنجه بودند.

یکی از این ۱۴ تن هم که متهم به حضور در تظاهرات ضد دولتی بود، در هنگام این اتفاق ۱۶ سال سن داشت. قوانین بین‌المللی اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند را ممنوع کرده است.

براساس آمار عفو بین‌الملل، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ دست به اعدام ۱۴۹ نفر زد. در سال جاری و تاکنون اما این کشور ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است که دست‌کم ۴۴ تن از آن‌ها اتباع دیگر کشورها بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG