لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

گزارش: نيم ميليون آواره افغان دسترسی به مسکن و غذا مناسب ندارند


گزارش: نيم ميليون آواره افغان دسترسی به مسکن و غذا مناسب ندارند
گزارش: نيم ميليون آواره افغان دسترسی به مسکن و غذا مناسب ندارند

يک گروه حقوق بشر بین المللی اعلام کرد: جنگ در افغانستان نیم میلیون افغان را که دسترسی به مسکن مناسب، غذا و مدارس ندارند، آواره کرده است.

سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن روز پنجشنبه طی گزارشی اعلام کرد که اين وضعیت «يک بحران ناگوار انسانی و حقوق بشری است.»

بنا بر این گزارش آوارگان در شهرک هايی زندگی می کنند که فاقد بهداشت مناسب، مراقبت های بهداشتی و مواد غذايی هستند و دستکم ۲۸ کودک در شرايط سخت اردوگاه های اطراف کابل درگذشته اند. بر آوردهای دولت افغانستان حاکی از آنست که شرايط سخت حداقل جان ۴۰ کودک را در سراسر کشور طی چند هفته گذشته گرفته است.

مايکل بوچنک، مدير حقوقی عفو بين الملل روز پنجشنبه پس از انتشار اين گزارش به خبرنگاران گفت: تعداد افغانهای آواره همچنان در حال رشد است.

سازمان عفو بین الملل می افزايد که قوانین دولت افغانستان، گروه های انسان دوستانه را از ارائه کمک های مناسب بازداشته است، و از مقامات می خواهد موانع را برطرف سازند.

سام ظریفی، مدير امور آسیا و اقیانوسیه سازمان عفو بين الملل به صدای آمريکا گفت: مشکل اصلی این است که بسیاری از مقامات افغان نمی خواهند کسانی را که به شهرها کوچ می کنند، قربانی تلقی کنند و يا واجد شرايط برای دريافت کمک های بشردوستانه بدانند.

XS
SM
MD
LG