لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

آرش فخر آور و شیوا کمالی پور آزاد، ۲ فعال دانشجوئی در زندان


سازمان عفو بین الملل* در اطلاعیه ای می گوید فعالان دانشجوئی در ایران بازداشت شده اند. این اعلامیه که در روز جمعه ۸ مه - ۱۶ اردیبهشت - صادر شده حاکی از آنست که ۲ نفر از دانشجویان عضو کنفدراسیون دانشجویان ایران* که یک گروه مستقل از دانشجویان قدیم و جدید است، در تهران بازداشت شده اند.

یکی از این ۲ دانشجو شیوا کمالی پور آزاد و دیگری محمد رضا (آرش) فخر آور نام دارد.

شیوا کمالی پور یک دانشجوی ۲۹ ساله است که ابتدا در فرودگاه امام خمینی در تهران در ۲۸ فروردین توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شد. شیوا در حال ترک ایران برای شرکت در کنفرانس بین المللی روزنامه نگاری در باره دنیای مسلمانان در آمریکا بود که توسط ماًمورین امنیتی بازداشت شد.

با این همه، وی یک هفته بعد با سپردن وثیقه نقدی آزاد شد ولی ۲ روز بعد مجدداً در نیمه شب توسط ۶ ماًمور امنیتی دستگیر و به زندان اوین بازگشت داده شد.

از سوی دیگر، محمد رضا(آرش فخر آور) که یک دانشجوی ۱۹ ساله است نیز هنگام ورود به تهران پس از بازگشت از فرانسه بازداشت شد. آرش فخر آور در فرانسه تقاضای پناهندگی کرده بود اما به ایران بازگشت.

سازمان عفو بین الملل می گوید شرائط وی هنگام ترک خاک فرانسه روشن نیست و معلوم نیست که وی در حال حاضر در کجا بسر می برد و حتی گفته می شود که وی به اجبار ناپدید شده است.

با این همه پس از آن که سازمان عفو بین الملل اطلاعیه ای در مورد احتمال ناپدید شدن آرش فخر آور صادر کرد، وی با خانواده خود تماس گرفت و به آنان گفت که حالش خوب است. خانواده آرش فخر آور در فرانسه وکیلی استخدام کرده اند تا به امر گم شدن پسرشان در فرانسه رسیدگی کند.

سازمان عفو بین الملل در همین اطلاعیه از همه می خواهد که با نوشتن به فارسی، انگلیسی یا هر زبانی که دارند از مقامات ایران بخواهند که بی درنگ و بدون هیچ قید و شرطی شیوا کمالی پور آزاد و محمد رضا ( آرش) فخر آور را آزاد کنند.

سازمان عفو بین الملل می گوید اگر آنطور که بنظر می رسد این فعالان تنها به این خاطر بازداشت شده اند که از حقوق حقه خود بطور آرام برای آزادی بیان و آزادی اجتماعات استفاده کرده اند، باید آزاد شوند. علاوه بر آن، سازمان عفو بین الملل می خواهد که از هر گونه شکنجه ای در باره این ۲ زندانی خودداری شده و به آنان امکان داده شود که بطور مرتب با خانواده های خود در تماس باشند و همچنین بتوانند وکیل مورد نظر خود را انتخاب کنند.

*Amnesty International

XS
SM
MD
LG