لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

اجرای «مرثیه ای برای بازماندگان» ساخته یک آهنگساز ایرانی درتورجهانی گروه چهارنفره «کرونوس»


اجرای «مرثیه ای برای بازماندگان» ساخته یک آهنگساز ایرانی درتورجهانی گروه چهارنفره «کرونوس»
اجرای «مرثیه ای برای بازماندگان» ساخته یک آهنگساز ایرانی درتورجهانی گروه چهارنفره «کرونوس»

گروه چهارتنی «کرونوس» تور پائیز ٢٠١٠ خود را از شهر محل سکونت این گروه، سن فرانسیسکو آغاز کرده است و نخستین برنامه آن شامل اثری از یک آهنگساز جوان ایرانی و مجموعه ای از دیگر آثار موسیقیایی است که در عکس العمل به آشفتگی های سیاسی و اجتماعی جهان ساخته شده اند.در این برنامه یک قطعه موسیقی نیزدر رابطه با جنگ ویتنام گنجانده شده است که این آنسامبل هنری آن را انگیزه پیدایش و پایه گذاری گروه «کرونوس» خوانده است.

گروه موسیقی «کرونوس» این نخستین اجرا از سری کنسرت های خود را در مرکز هنری «یوربا بوئنو» Yurba Bueno Art Center اجرا کردند و این رویداد هنری هم زمان بود با معرفی قطعه تازه ای از نوع سوگواری اثرآهنگساز ایرانی«صهبا امینی کیا» به نام «مرثیه ای برای بازماندگان». قطعه ای شامل شرحی از واقعه مرگ پدر این آهنگساز جوان و هم چنین وقایع مرگبار تظاهرات خیابانی تابستان دو سال پیش و دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران.

برای امینی کیا که در حال حاضر دانشجوی رشته آهنگسازی در «کنسرواتوار سن فرانسیسکو» است دریافت دستور کار آهنگسازی از سوی «کرونوس»، واقعه ای باورنکردنی و هیجان انگیزدر شرایطی تلخ و شیرین بود:«درست یک روز پس از آنکه من این آهنگ را برایشان فرستادم، دیوید هرینگتون بامن تماس گرفت. این درست همان موقعی بود که پدرم در یک تصادف اتومبیل در ایران جان سپرده بود. من رفتم ایران و به مدت سه ماه از همه چیز صدا برداری کردم. صدای اذان، صدای هلهله. به اماکن مختلف مثل خیابان ها و بازار رفتم و صدا گرفتم. اگر یک چیزی توی رادیو به گوشم می خورد که جالب یا خنده دار بود آن را هم ضبط می کردم. خلاصه همه این صداها را ضبط کردم.»

دیوید هرینگتون مدیر و پایه گزار گروه چهارتنی «کرونوس» می گوید او همواره به دنبال آثاری بوده است که شنونده تا کنون نشنیده است:«من همیشه به دنبال قطعه بعدی هستم. همان قطعه بعدی شگرف و شگفت انگیز. من دوست دارم افرادی که با «کرونوس» کار می کنند بتوانند به جایی فراسوی نگرش های کنونی خود برسند و به دنبال کارهایی باشند که برای خودشان تازگی دارد، برای ما تازگی دارد و برای بقیه مردم دنیا هم تازگی دارد و به نظر من صهبا امینی کیا توانسته است این کار را انجام بدهد.»

در طول ٣٥ سال گذشته، گروه «کرونوس» درخواست ساختن بیش از٦٠٠ قطعه موسیقی تازه را به آهنگسازان و موسیقی دانان برجسته ای چون فیلیپ گلاس و تری رایلی و هم چنین آهنگسازان جوان تر و شناخته نشده و گروه های موسیقی مختلف واگذار کرده است.

هرینگتون می گوید:«من دوست دارم اولین کسی باشم که یک قطعه موسیقی تازه را می شنود. من از این چالش دشوار و این قلقلک عصبی لذت می برم. از این حالت تعلیقی که آیا می توانم تمام این آهنگ را گوش کنم یانه؟ یا این سئوال که اصولا این چه جور آهنگی است؟ راستش نمیخواهم بگویم که به این حالت عادت کرده ام اما شاید هم واقعا یک نوع اعتیاد باشد چون باید بگویم یک احساس و حالت سرمستی به من دست می دهد.»

در این کنسرت تازه، گروه «کرونوس» هم چنین اثری از «جورج کرامب» به نام «فرشته سیاه» که یکی از آثار کلاسیک گروه به شمار می رود را پس از ٣٥ سال یک بار دیگراجرا می کند. هرینگتون در این رابطه می گوید:«من فکر نمی کنم بدون «فرشته سیاه» امروز حضور این کوارتت تازه با حضور «صهبا امینی کیا» امکان پذیرمی بود. وقتی در سال ١٩٧٣ برای نخستین بار آن را شنیدم برایم هشداردهنده و حتی ترس آوربود. من مدت ها بود به دنبال چنین قطعه ای بودم اما باورم نمی شد که چنین اثری اصلا وجود خارجی داشته باشد.»

«کرونوس» اجرای این قطعات و تور جهانی خود را از شهر«بسل» در کشورسوئیس آغازکرده سپس به لهستان، آلمان، فرانسه ، پرتغال و کانادا خواهد رفت.

.

XS
SM
MD
LG