لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

بسیاری از آمریکایی ها در علم پزشکی به تئوری توطئه ایمان دارند


تئوری توطئه در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم است و بسیاری از مردم ایالات متحده نیز به این نوع توهم ها دچار هستند. در شرایطی که بسیاری از این تئوری ها با توطئه ترور و موجودات فرازمینی مرتبط است، اما این تئوری در مسائل مربوط به بهداشت و درمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشمندان دانشگاه شیکاگو با نظرسنجی از بیش از ۱۳۰۰ آمریکایی بالای ۱۸ سال گزارش داده اند که ٤٩ درصد از شرکت کننده ها در این آمارگیری معتقد هستند که حداقل یکی از ٦ کشف پزشکی معروف، به نوعی با تئوری های توطئه مرتبط بوده اند.

ارتباط بیماری اوتیسم (درخودماندگی) با واکسیناسیون دوران کودکی از جمله این توهمات است. این افراد معتقد هستند که مقامات به عمد مزایا و منافع درمان های طبیعی را مخفی کردند، و یا دولت مخفیانه تعداد زیادی از آمریکایی های آفریقایی تبار را به ویروسی آلوده کرد که عامل بیماری ایدز است.

٦٩ درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند در مورد ارتباط بین واکسیناسیون و بیماری اوتیسم مطلبی شنیده بودند و ٢٠ درصد از شرکت کننده ها به این تئوری ها ایمان دارند و فقط ٤٤ درصد کاملاً این تئوری ها را رد کرده بودند.

حدود ٣٧ درصد از شرکت کننده های در این نظرسنجی در پاسخ به پرسشی در مورد این که مقامات ایالات متحده به عمد مزایای درمان های طبیعی را مخفی می کنند، پاسخ مثبت داده بودند و کمتر از یک سوم از این افراد به هیچ وجه به این مسئله اعتقاد نداشتند.

اطلاعات این تحقیق همچنین حاکی از این واقعیت بود که افراد معتقد به توطئه های پزشکی از مصرف داروهای متعارف و معمول دوری می جویند و بیشتر برای خدمات بهداشت و درمان از شیوه های جایگزین استفاده می کنند.

اریک اولیور، پژوهشگر ارشد دانشگاه شیکاگو می گوید اعتقاد و ایمان به این نوع تئوری های توطئه در این واقعیت ریشه دارد که فهم این مسائل از درک اطلاعات پیچیده پزشکی آسان تر است.

اولیور می گوید پزشکان و مقامات مسئول بهداشت عمومی باید برای مطلع کردن عموم مردم در مورد علوم و بهداشت و درمان شیوه های بهتری بیابند.
XS
SM
MD
LG