لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

ابراز بی اطلاعی وکیل سه کوهنورد آمریکایی از ابلاغ حکم دادگاه


ابراز بی اطلاعی وکیل سه کوهنورد آمریکایی از ابلاغ حکم دادگاه
ابراز بی اطلاعی وکیل سه کوهنورد آمریکایی از ابلاغ حکم دادگاه

در شرایطی که عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه اول شهریور محکومیت سه کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران را تایید کرد، وکیل این اتباع ایالات متحده گفته است اتهامات مطرح شده علیه این افراد با احکام صادر شده برای آن ها تناسبی ندارند.

بنا به گزارش تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، جاش فتال و شان بائر، دوکوهنورد زندانی به اتهام ورود غیرقانونی به ایران، به سه سال زندان و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شدند.

این در شرایطی است که مسعود شفیعی، وکیل سه کوهنور آمریکایی در گفتگویی با «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» نسبت به صدور حکم دادگاه بدوی برای موکلانش ابراز بی اطلاعی کرده و گفته احکام این افراد هنوز به طور قطعی به وی ابلاغ نشده است.

وکیل این دو آمریکایی در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال غیرمتناسب بودن این احکام با مدارک موجود در پرونده و نیز شکایت از قاضی به دادگاه انتظامی به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است «متاسفانه قاضی محترم به ضوابط، تناسب جرم و حکم پایبند نیست و راه های مختلف برای ما باز است».

آقای شفیعی در مورد جلسه دادگاه و شواهدی که در خصوص اتهام جاسوسی مطرح شده بود، به سازمان مدافع حقوق بشر گفته است با وجودی که ادعای جاسوسی علیه موکلان من در کیفرخواست و اظهارات نماینده دادستان مطرح بود، اما به هیچ وجه دلیلی ارائه نشد.

براساس گزارش شبکه خبر، شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی ۳ سال زندان برای ورود غیرقانونی و ۵ سال زندان برای اتهام جاسوسی و در مجموع هشت سال زندان را برای جاش فتال و شان باوئر در نظر گرفته است. براساس این خبر، پرونده ساراشورد، دیگر آمریکایی که در ایران زندانی شده بود نیز همچنان باز است.

آقای شفیعی گفته است روز یکشنبه ۳۰ مرداد به دادگاه خواهد رفت و در خصوص وضعیت حکم دادگاه بدوی مطلع خواهد شد.مسعود شفیعی، وکیل این سه آمریکایی به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است شواهد مطرح شده در دادگاه در ارتباط با دو اتهام موکلانش هیج تناسبی ندارد و من «به هیچ وجه انتظار صدور چنین حکمی را نداشتم. به شان و جاش هم گفتم ... متاسفانه در این شرایط هیچ تماسی هم با آنها ندارم. با این حال راه دفاع وجود دارد».

وکیل این کوهنورد ایرانی در مصاحبه با «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است پس از گذشت بیست روز از زمان ابلاغ حکم، لایحه دفاعیه دادگاه تجدیدنظر را به دادگاه ارائه خواهد کرد.

از سویی دیگر، پس از اعلام خبر حکم دادگاه رسیدگی به پرونده های شین بائر و جاش فتال، اعضای خانواده این دو تبعه آمریکایی روز یکشنبه ۱ شهریور با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: «از ۷۵۱ روزی که شین و جاش زندانی شده اند، دیروز و امروز سخت ترین روزها برای خانواده های ما بوده اند. شین و جاش بیگناه هستند و هرگز خطری را متوجه جمهوری اسلامی ایران، دولت و مردم آن نکرده اند.»

در بخش دیگری از بیانیه خانواده های این دو آمریکایی در بند در ایران آمده است «ابراز امیدواری علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در مورد شیوه رسیدگی به این پرونده به صورتی که به آزادی شین و جاش منتهی شود، برای ما دلگرم کننده است».

خانواده های فتال و باوئر در این بیانیه از مقامات ایران درخواست کرده اند تا با لطف و عطوفت خود اجازه دهند فرزندانشان فوراً به آغوش خانواده و به وطنشان بازگردند.

در پایان این بیانیه تاکید شده است ما همچنین از همه مردم سراسر جهان که به بزرگواری مردم ایران و رهبران آن ها اعتماد دارند، می خواهیم تا به همراه با برای آزادی شین و جاش دعا کنند.

XS
SM
MD
LG