لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

تغییر نظر آمریکاییان درباره ایرانتعداد آمریکاییانی که امروز ایران را دشمن کشور خود می شمارند نسبت به دو سال پیش نصف شده است. در نظرسنجی اخیر گالوپ، چین در این زمینه از ایران و کره شمالی پیشی گرفته است.
بر اساس نظرسنجی جدید، ۲۰ درصد آمریکاییان چین، و ۱۶ درصد آنان کره شمالی و ایران را دشمن کشور خود می شمارند.
به نظر آمریکاییان، روسیه با ۹ درصد، عراق با ۷ درصد، افغانستان با ۵ درصد و سوریه با ۳ درصد در مراتب بعدی قرار دارند

این نظرسنجی از سال ۲۰۰۱ - یعنی ده سال بعد از اولین جنگ در خلیج فارس و دو سال قبل از جنگ عراق - آغاز شده و تا به امروز ادامه یافته است. در سال ۲۰۰۱ آمریکاییان عراق را با اختلاف بسیار دشمن اصلی آمریکا می دانستند.

در سال ۲۰۰۵ - دو سال بعد از آغاز جنگ با عراق - کره شمالی و عراق در صدر این نظرسنجی قرار داشتند و ۲۲ درصد آمریکاییان این دو کشور را دشمن اصلی می دانستند.

در سال ۲۰۰۶ ایران به صدر این نظرسنجی رفت و ۳۱ درصد آمریکاییان این کشور را دشمن می دانستند و از آن سال ایران همچنان در صدر این نظرسنجی قرار داشته است. اما در نظرسنجی امسال کره شمالی با ۱۶ درصد (از ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۲)؛ روسیه با ۹ درصد (از ۲ درصد در ۲۰۱۲)؛ و سوریه با ۳ درصد (از کمتر از یک درصددر سال ۲۰۱۲)؛ بر ایران پیشی گرفته اند.

تحلیلگران معتقدند توافق میان ایران با قدرتهای جهانی بر سر برنامه جنجالی اتمی این کشور در ماه نوامب رگذشته باعث تغییر نظر عمومی آمریکاییان نسبت به ایران شده است.

همین هفته و در آستانه انتشار این نظرسنجی ایران و قدرتهای جهانی درباره چارچوب مذاکرات برای رسیدن به قراردادی جامع درباره برنامه اتمی ایران به توافق رسیدند.

مهم این است که با وجود این که اکنون تعداد بسیار کمتری از آمریکاییان ایران را دشمن خود می دانند، اما نظر منفی آنان نسبت به ایران همچنان پابرجا باقی مانده است.

نظر آمریکاییان درباره دشمن اصلی کشورشان در طول زمان تغییرات زیادی یافته و همیشه به تحولات سیاسی در صحنه جهانی مربوط بوده است. بنابراین احتمالاً کاهش تعداد آمریکاییانی که ایران را دشمن می دارند، به دلیل توافق ایران با محدود کردن برنامه های اتمی و توانایی های هسته ای آن کشور است.

این نظرسنجی با استفاده از تماس تلفنی در فاصله روزهای ۶ تا ۹ فوریه ۲۰۱۴ انجام شده. ۱۰۲۳ نفر بالای ۱۸ سال در ۵۰ ایالت آمریکا و شهر واشنگتن دی. سی.، مورد نظرسنجی قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG