لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

بازگشت به زندگی؛ نجات محقق آمریکایی یک هفته پس از خونریزی معده در غاری عمیق


محقق آمریکایی به نام مارک دیکی که بیش از یک هفته در اعماق غاری عمیق در جنوب ترکیه به دلیل خونریزی معده گرفتار شده بود، شامگاه دوشنبه نجات یافت.

طبق اعلام فدراسیون غارشناسی ترکیه، امدادگران پس از بیش از یک هفته، این محقق آمریکایی به نام مارک دیکی را از عمقی بیش از ۱۰۰۰ متر با موفقیت از غاری در منطقه توروس در جنوب ترکیه خارج کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از استانبول، محقق ۴۰ ساله، مارک دیکی، در تاریخ ۲ سپتامبر در حین کاوش در اعماق غار مورکا، یک مجموعه زیرزمینی دورافتاده در کوه‌های توروس در جنوب ترکیه، به مشکلات معده دچار شد. غار مورکا، سومین غار عمیق ترکیه است که پایین‌ترین نقطه آن در عمق ۱.۳ کیلومتر زیر سطح زمین می‌رسد.

مارک دیکی در عمق ۱۱۲۰ متری (۶۹۵ فوتی) دچار خونریزی معده شد. امدادگران و جستجوگران بین‌المللی تلاش کردند تا او را به کمپ اصلی در ۱۸۰ متری زیر سطح زمین بیاورند. برای انتقال او به این کمپ، از یک برانکارد استفاده شد که باید از طریق گذرگاه‌های باریک عبور داده می‌شد.

فدراسیون غارنوردی ترکیه اعلام کرد که پس از استراحت مارک در کمپ، عملیات نجات از ارتفاع منفی ۱۸۰ متر ادامه خواهد یافت. مقامات نیز تایید کرده‌اند که وضعیت سلامتی مارک دیکی به لطف درمان اضطراری توسط پزشکان در حال بهبود است.

رئیس مرکز محلی سرویس واکنش اضطراری ترکیه، جنک ییلدیز، اعلام کرد: «وضعیت سلامتی او در کل خوب است و همچنان با مایعات تغذیه می‌شود. مشکلات خونریزی معده او با پشتیبانی پلاسما و سرم حل شده است.»

در ویدئویی که در روز چهارشنبه ضبط شد، مارک دیکی از دولت ترکیه تشکر کرد و گفت: «پاسخ سریع دولت ترکیه در تأمین تجهیزات پزشکی ضروری، به نظرم جان من را نجات داد.»

XS
SM
MD
LG