لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۱

انجمن قلم آمریکا: برگزاری جایزه «نوشتن در زندان»


انجمن قلم آمریکا: برگزاری جایزه «نوشتن در زندان»
انجمن قلم آمریکا: برگزاری جایزه «نوشتن در زندان»

انجمن قلم آمریکا می گوید روز دوشنبه بیست و سوم ماه مه برندگان جایزه ادبی معروف به «نوشتن در زندان» را اعلام خواهد کرد.

جایزه «نوشتن در زندان» یکی از ابتکارات انجمن قلم آمریکا برای تشویق زندانیان به نوشتن و یاری رسانی به آنان برای غلبه بر مشکلاتشان از طریق نوشتن است.

انجمن قلم هرساله در سه رشته: داستان، شعر و جستار برندگان رده یکم تا سوم آثاری را اعلام خواهد کرد که نویسندگانشان زندانیان محکوم به جرائم عادی در زندان های آمریکا هستند. این آثار در چندین مجلد توسط انجمن قلم منتشر و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. درآمدهای ناشی از فروش این آثار برای بهبود شرایط زندانیان هزینه می شود.

انجمن دفاع از حقوق زندانیان و مدیران زندان های آمریکا می گویند «نوشتن درمانی» که به پیشنهاد روانشناسان ویژه زندانیان از سوی انجمن قلم آمریکا اجرایی شده تاکنون بازدهی خوبی نیز داشته است. شماری از زندانیان که به این طریق توانسته اند خاطرات، برداشت ها و احساسات خود را به نوشته درآورند، نه تنها به کاهش مدت زندان یا آزادی شان منجر شده؛ بلکه منبع بسیار خوبی برای ساخت فیلم های سینمایی نیز بوده است.

انجمن قلم آمریکا اعلام کرده جکسون تایلور و سوزان رونبرگ مراسم معرفی نویسندگان برتر این جوایز را برعهده دارند. این مراسم از سال ۱۹۷۱ تاکنون هر ساله طی مراسم ویژه ای در دفتر پن نیویورک برگزار می شود.

از دیگر ابتکارات انجمن قلم آمریکا اعزام نویسندگان داوطلب به زندان ها برای آموزش ادبیات به زندانیان به منظور آشنایی آنان با میراث ادبی و سبک های ادبی جهانی ست.

یکی از نویسندگان به نقل از کافکا در این باره می گوید نوشتن دریچه ای به رهایی از مشکلات امروزه روز است و زندانیان دوستدار ادبیات دقیقا معنا و مفهوم این سخن را در می یابند.

انجمن جهانی قلم نیز که می گوید پیامد نوشتن رهایی ست و نه اسارت؛ از دولت های جهان خواسته تا به احترام به حرمت قلم نه تنها از بازداشت نویسندگان خودداری کنند؛ بلکه به نویسندگان اجازه دهند با آموزش ادبیات به زندانیان به هدف رهایی از رنج مجازات و فراهم آوری امکانات آزادیشان به یاری آنان برخیزند.

XS
SM
MD
LG