لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

معلم آمریکایی پس از نزدیک به یکسال، از زندانی در مصر آزاد شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های مصری یک معلم آمریکایی را که نزدیک به یک سال بدون محاکمه در زندان بود، آزاد کردند. وزارت خارجه آمریکا می گوید او روز دوشنبه به خانه اش در ایالات متحده برگشته است.

«ریم دسوقی» یک آمریکایی مصری دو تابعیتی که ۴۷ ساله و ساکن شهر لنکستر در ایالت پنسیلوانیا است، ژوئیه ۲۰۱۹ هنگام ورود به فرودگاه قاهره به همراه پسر نوجوان خود دستگیر و به زندان قناطر در حومه پایتخت منتقل شد. او را به اداره صفحه ای در فیسبوک برای انتقاد از دولت مصر متهم کردند. به گفته وکیل دسوثی، مقام های امنیتی تلفنش را ضبط کرده و او را بر سر دیدگاه های سیاسی و نوشته هایش در رسانه های اجتماعی مورد بازجویی قرار دادند. گروه های حقوق بشری بازداشت او را به عنوان اقدامی خودسرانه و با انگیزه سیاسی محکوم کردند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «وزارت خارجه هیچ اولویتی بالاتر از سلامت و سعادت شهروندان ایالات متحده در خارج از کشور ندارد.»

بازداشت منتقدان دولت مصر که در فضای آنلاین فعالیت دارند امر تازه ای نیست؛ اما پس از آن که مصطفی قاسم، آمریکایی محبوس در زندان مصر، امسال جانش را از دست داد، وضعیت حقوق بشر در آن کشور بیش از پیش در کانون توجه قرار گرفته است. مصطفی قاسم شش سال در مصر زندانی بود و پس از یک اعتصاب غذای طولانی در ماه ژانویه جان باخت. دولت پرزیدنت ترامپ مصر را به شدت محکوم کرد و حتی خواستار توقف کمک های نظامی به آن کشور شد. قانونگذاران آمریکایی از این فرصت در جهت فشار برای آزادی دسوقی استفاده کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ماه گذشته در تماس تلفنی با وزیر خارجه مصر مسئله آمریکایی‌های در بازداشت در مصر را مطرح کرده و خواسته بود سلامت آنها در دوران همه‌گیری «کووید۱۹» تامین شود.

دست کم پنج آمریکایی با اتهاماتی ساختگی در زندان های مصر محبوس هستند. برادر دسوقی نیز پس از ملاقات با خواهرش در زندان در تابستان گذشته دستگیر شد و هنوز هم در زندان است.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، از سال ۲۰۱۳ با رسیدن به قدرت دست به سرکوب معترضان زده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG