لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

نقش احزاب سیاسی در شکل گیری دموکراسی آمریکا


نقش احزاب سیاسی در شکل گيری دموکراسی آمريکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00
دانلود

نقش احزاب سیاسی در شکل گيری دموکراسی آمريکا

نقش احزاب سیاسی در شکل گیری دموکراسی آمریکا دارای اهمیت ویژه ای است و در همین راستا، تاریخ سیاسی آمریکا نشان می دهد که از حدود ۱۶۰ سال پیش تا بحال تمام رؤسای جمهوری آمریکا یا دموکرات بوده اند یا جمهوری خواه.

این امر نشان دهنده آنست که طی بیش از یک قرن و نیم گذشته سیاست آمریکا را تنها قانون گذاران و سیاستمداران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه شکل داده اند و هر چند که احزاب دیگری نیز در آمریکا فعالیت سیاسی داشته اند با این همه هیچ کدام از این احزاب هرگز نتوانستند در چارچوب سیاسی آمریکا نقش مؤثری ایفا کنند.
به عبارت دیگر نتوانستند اعتماد طرفداران خود را برای دراز مدت به همراه داشته باشند.

جدید ترین آن احزاب «تی پارتی» یا جنبش سیاسی جدیدی است که در انتخابات میان دوره ای ۲ سال پیش آمریکا توانست سرنوشت انتخابات را تغییر داده و جمهوری خواهان را در مجلس نمایندگان به اکثریت برساند. اما در واقع جنبش «تی پارتی» خود وابسته به حزب جمهوری خواه بود.

نکته جالب توجه در دموکراسی مدرن آمریکا که بنا بر گفته اندیشمند سیاسی فرانسوی، الکسی دو توکوویل، از بهترین نظام قضائی جهان برخوردارست، اینست که در این دموکراسی بر خلاف سایر دموکراسی ها که تعدد احزاب سرنوشت سیاسی آنان را رقم میزند، آمریکا همچنان به تسلط دو حزب بر نظام سیاسی خود ادامه میدهد.

باید توجه داشت که در حکومت های غیر دموکراتیک اگر هم احزاب سیاسی متعددی وجود داشته باشند، این احزاب نمی توانند بر خلاف دستور العمل ها یا روش های اعمال شده از سوی دولت یا مجموعه حکومتی خود عمل کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ابتدا ایالت ها انتخابات مقدماتی خود را برگزار می کنند، انتخاباتی که در حقیقت انتخابات درون حزبی است و با توجه به مقررات داخلی حزبی انجام می شود.

در انتخابات درون حزبی، ابتدا نامزدها بر سر نامزدی رسمی حزب خود مبارزه می کنند و آنگاه برنده مسابقه در مقام نامزد حزب دموکرات یا نامزد حزب جمهوری خواه برای بدست آوردن ریاست جمهوری آمریکا وارد میدان مبارزه می شود.

نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا از سوی نمایندگانی که در چارچوب انتخابات مقدماتی حزبی در کنوانسیون ملی حزب دموکرات آمده اند، برگزیده می شود. کنوانسیون ملی دموکرات ها از سال ۱۸۳۲ میلادی یعنی از حدود ۱۸۰ سال پیش تا بحال هر ۴ سال یک بار تشکیل شده تا نامزد خود را برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا انتخاب کند.

کنوانسیون ملی جمهوری خواهان نیز مانند دموکرات ها نامزد خود را برای ریاست جمهوری آمریکا در پایان روند انتخابات مقدماتی انتخاب می کند.

جمهوری خواهان نخستین کنوانسیون خود را در سال ۱۸۵۶ یا ۱۵۶ سال پیش برگزار کردند. کنوانسیون هر ۲ حزب سیاسی آمریکا هر ۴ سال یکبار تشکیل می شود تا کار انتخاب نامزد ریاست جمهوری و همچنین معاون وی را عملی کند.
XS
SM
MD
LG