لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۱

آمنه بهرامی قربانی اسید پاشی از حق خود برای قصاص گذشت


سرانجام پرونده ای که برای مدت ها مورد توجه رسانه ها و مردم قرار داشت به پایان رسید. پایانی که چشمان متهم این پرونده را همچنان به روی دنیا باز نگاه داشت. آمنه بهرامی دختر جوان تهرانی که ۷ سال پیش چشمانش را در حادثه اسید پاشی خواستگار سابقش از دست داده بود وی را بخشید تا حکم قصاص «مجید موحدی» اجرا نشود. این حکم قرار بود صبح امروز (یکشنبه) در بیمارستان دادگستری تهران انجام شود.

آمنه بهرامی دلیل این بخشش را رضای خدا، کشور، خانواده و خودش اعلام کرده است.

هفت سال پیش ‌در خيابان رسالت تهران آمنه بهرامی که دانشجوی برق بود توسط یکی از همکلاسیانش مورد حمله قرار گرفت. حمله با اسید توسط همکلاسی ای که خواستار ازدواج با آمنه بود ولی از او جواب رد شنیده بود.

در همان ساعت های اولیه آمنه چشم چپ خود را از دست داد و پس از چند سال چشم دیگرش را. چند بار جراحی پلاستیک کرد و حتی برای درمان عازم اسپانیا شد. جراحی و سفرهایی پرهزینه برای آمنه و خانواده اش اما هیچ وقت چهره آمنه به حالت اول بر نگشت.

داستان از دست دادن زیبایی چهره و دو چشم یک دختر جوان خیلی از ایرانی ها را ناراحت کرد اما صدور حکم قصاص برای متهم این پرونده و اینکه دستگاه قضایی ایران هم اجازه اسیدپاشی به روی صورت یک شخص دیگر را (هرچند مجرم) می دهد نیز با واکنش هایی همراه بود. منتقدین این عمل را نوعی خشونت دولتی می دانند.

روز یکشنبه مسئول بخش خاورمیانه و آقریقای شمالی سازمان عفو بین الملل با ابراز خشنودی از توقف حکم قصاص محید موحدی و همدردی مجدد با آمنه بهرامی اعلام کرد که مجازات دولتی ای که همراه با شکنجه باشد قابل قبول نیست و ایران بهتر است راه های بهتری را برای مجازات عاملان چنین جرایمی در نظر گیرد.

جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز یکشنبه مجددا تاكيد كرده بود كه دادگستری بر اجرای حکم قصاص مجید موحدی مصمم بوده و تنها بخشش آمنه چشمان مجید را به او بازگردانده است.

XS
SM
MD
LG