لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

آیا سرانجام راز ناپدید شدن اولین زن خلبان آمریکا فاش شد؟


آملیا ایرهارت، ۴۰ ساله، در کنار هواپیمای «لاکهید الکترا ۱۰ ای»، قبل از پرواز ۱۷ مارس ۱۹۳۷ در اولین تلاشش برای دور زدن کره زمین.

عکس فراموش نشدنی است. در بین چند نفری که روی یک اسکله جمع شده اند، تصویر تاری از یک زن به چشم می خورد که پشتش به دوربین است و به نظر می آید که به یک هواپیمای از کار افتاده که روی یک قایق حمل شده، خیره شده است و احتمالاً به این فکر می کند که چه بر سر آینده اش خواهد آمد.

آیا این تصویر آملیا ایرهارت، خلبان مشهور جهان، و اولین خلبان زن است که ۸۰ سال پیش، این ماه، وقتی سعی داشت کره زمین را با هواپیمایش دور بزند، به طور مرموزی ناپدید شد؟

این تئوری ای است که فیلم مستند دو ساعته «آملیا ایرهارت: د لاست اویدنس» یا «آملیا ایرهارت: شواهد گم شده» پیشنهاد می کند.

این فیلم قرار است روز یکشنبه ۹ ژوئیه از «هیستوری چنل» آمریکا پخش شود.

در این مستند از مدارک، از جمله عکس هایی پرده برداری می شود که آملیا ایرهارت را صحیح و سالم در کنار فرد نونن خدمه پرواز، بعد از اینکه از آنها خبری شنیده نشد، نشان می دهد.

این فیلم همینطور این را استدالال می کند که ایر هارت و نونن وقتی هواپیمایشان در جزایر مارشال که در آن زمان تحت اشغال ژاپن بود سقوط کرد توسط نیروهای نظامی ژاپن دستگیر شدند و از آنجایی که آمریکایی بودند، به عنوان جاسوس آمریکا به اسارت گرفته شدند.

اما داستان این مستند تنها به این ختم نمی شود، بلکه ادعا می کند که دولت ایالات متحده آمریکا از این مسئله خبر داشت و می دانست که ایرهارت کجاست، ولی برای نجات او کاری نکرد.

آملیا ایرهارت و کمک خلبانش، «فرد نونن»، پیش از پرواز تاریخی اش در اواخر ماه مه ۱۹۳۷
آملیا ایرهارت و کمک خلبانش، «فرد نونن»، پیش از پرواز تاریخی اش در اواخر ماه مه ۱۹۳۷

ناپدید شدن ایرهارت و نونن در روز دوم ژوئیه سال ۱۹۳۷ میلادی در غرب اقیانوس آرام به یک داستان حماسی تبدیل شد و سالها جزو یکی از اسرار حل نشده باقی ماند.

آملیا ایرهارت تا قبل از آخرین پروازش، یک خلبان جا افتاده بود و پروازهای متعددی انجام داده بود، از جمله پرواز تنهایی از یک سوی اقیانوس اطلس به سوی دیگر آن، در سال ۱۹۳۲ که به او عنوان قهرمان بین المللی داد.

ولی با اینحال دولت آمریکا تنها بعد از دو هفته ناپدید شدن او، پرونده جستجو و بررسی را بست. و علت آن را «یافته ها بدون نتیجه بود» دانست.

آیا دولت سعی داشت چیزی را پنهان کند؟ بنابه مستند، بله.

آملیا ایرهارت، اولین خلبان زن که عنوان قهرمان بین المللی را گرفت.
آملیا ایرهارت، اولین خلبان زن که عنوان قهرمان بین المللی را گرفت.

مجری این فیلم مستند «شان هنری» دستیار مدیر اجرایی پیشین «اف بی آی»، پلیس فدرال آمریکا است که علاقه اش به این داستان به اندازه «لِس کینی» مأمور پیشین وزرات خزانه داری ایالات متحده آمریکا بود. لس کینی کسی است که اولین بار این عکسها را، که در آرشیو ملی آمریکا، برچسب اشتباهی خورده و پنهان نگه داشته شده بود، کشف کرد.

در این مستند، عکس ها مورد بازشناسی چهره و دیگر آزمایش های مناظره ای قرار گرفت و معتبر شناخته شد. ظاهراً عکس ها واقعاً از ایرهارت و نونن بودند.

در این فیلم حتی بخش هایی از هواپیمای ایرهارت که در یکی از جزیره های متروکه «جزایر مارشال» توسط «دیک اسپینک» کار آگاه خصوصی پیدا شده بود، نشان داده می شود که با هواپیمایی که ایرهارت با آن پرواز کرده بود، همساز بود.

مستند همینطور شامل مصاحبه با شاهدانی است که ادعا می کنند ایرهارت و نونن را بعد از سقوط هواپیما دیده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG