لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

اعتصاب کارگران آمازون در آلمان در اوج خریدهای سال نو


مرکز توزیع خرده‌فروش آنلاین آمازون در بدهرسفلد، آلمان
مرکز توزیع خرده‌فروش آنلاین آمازون در بدهرسفلد، آلمان

شرکت خرده‌فروشی آنلاين آمازون می‌رفت که خود را برای فصل خريد و فروش آماده کند که کارگران انبارهای آن در آلمان اعتصاب سه روزه جديدی را از روز دوشنبه با هدف تحت فشار قرار دادن مديران آن شرکت برای بهبود وضعیت دستمزدها و شرايط کاری آغاز کردند.

بنابر اعلام اتحادیه کارگری «وردی» این اعتصاب در پنج مرکز از مراکز توزیع ۹گانه آمازون در آلمان از روز دوشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) آغاز شد، اما گفت تعداد دقيق شرکت کنندگان در اين اعتصاب بعدا معلوم خواهد شد. قرار است اعتصاب دست کم تا آخر روز چهارشنبه ادامه داشته باشد.

تاخیر در تحویل کالاها به علت اعتصاب کارگران را نمی‌توان انکار کرد، اما شرکت آمازون گفته است اگر مشتریان سفارشات خود را تا نیمه شب ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) انجام دهند، سفارش خود را همراه با هدايایی تا پيش از کریسمس دريافت خواهند کرد؛ و اگر ارسال از طریق پست «اکسپرس» را انتخاب کنند، ممکن است حتی زودتر، مثلا در دوم يا سوم دی ماه بسته های خود را تحويل بگيرند.

سخنگوی شرکت آمریکایی آمازون گفت «ما در تحويل سفارشات قابل اعتماد هستيم.»

سال گذشته، سفارشات آمازون در آلمان در ۲۴ آذر به اوج خود رسید. مردم تا آن تاريخ ۴ ميليون و ۶۰۰ هزار کالا خريده بودند، يا به عبارتی ۵۳ قلم در هر ثانيه.

وردی اعتصابات متعددی را در سال ۲۰۱۳ برای فشار آوردن به آمازون جهت بالا بردن دستمزد کارگران در مراکز توزیع، مطابق با قراردادهای دسته جمعی در سراسر صنعت خرده فروشی و سفارشات الکترونیکی آلمان، سازماندهی کرد.

آمازون بارها خواسته‌های اتحادیه را با این استدلال رد کرده است که کارکنان انبار در رده کارگران تدارکات هستند و دستمزد آنها بالاتر از ميانگين دستمزدهای اين صنعت است.

آمازون پيش از اين گفته بود که این اختلاف طولانی مدت به ارسال بسته‌ها لطمه‌ای نخواهد زد، زيرا اکثريت کارگران انبارهای شرکت در آلمان به صفوف اين اعتصاب نپيوسته‌اند. علاوه بر این آمازون می‌گويد حتی اگر لازم باشد می‌تواند از شبکه اروپایی مشتمل بر ۲۸ انبار بزرگ در ۷ کشور اروپايی استفاده کند.

این شرکت آمريکايی تقریبا ۱۰هزار کارگر انبار تمام وقت و ۱۰ هزار کارگر فصلی در آلمان دارد. آلمان دومين بازار بزرگ آمازون پس از ايالات متحده است.

XS
SM
MD
LG