لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۶

آمانو نسبت به نتيجه بخش بودن مذاکرات مبادله تبادل سوخت با ايران خوش بين نيست


آمانو نسبت به نتيجه بخش بودن مذاکرات مبادله تبادل سوخت با ايران خوش بين نيست
آمانو نسبت به نتيجه بخش بودن مذاکرات مبادله تبادل سوخت با ايران خوش بين نيست

يوکيا آمانو رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی به خبرگزاری رويترز می گويد گفتگوهای مبادله سوخت ميتواند ظرف چند ماه آغاز شود چرا که وی نشانه هايی مثبت از کشورهای دخيل دريافت کرده است.

آقای آمانو که دوشنبه در سنگاپور با رويترز گفتگو کرد اظهار داشت تلاش خواهد کرد اين امر در ماه سپتامبر تحقق يابد.

ادامه غنی سازی خصوصاً به ميزان ۲۰ در صد يکی از اعتراضات گروه وين بوده است. ماه پيش احمد داووداغلو، وزير امور خارجه ترکيه، به خبرنگاران در استانبول گفت ايران اطمينان داده است که اگر در مورد مبادله سوخت توافق شود غنی سازی اورانيوم را تا ميزان ۲۰ در صد، متوقف خواهد کرد.

روز سه شنبه رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اظهار داشت که اگر آژانس اتمی سازمان ملل درخواست سوخت ايران را پذيرفته بود ايران غنی سازی ۲۰ در صد را آغاز نميکرد. در عين حال مهمانپرست افزود که غنی سازی حق ايران است و جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد کسی حق ايران را پايمال کند.

رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی ضمناً چندان نسبت به نتيجه بخش بودن مذاکره با ايران خوش بين نيست اما گفته است بر سر يک ميز نشستن خود پيشرفت است.

محمد چلبی عضو شورای بين المللی دانشکده مطالعات سياستگذاری دولتی در دانشگاه شيکاگو در مقاله ای در روزنامه ديلی استار در روز سه شنبه ضمن تمجيد از نقش ترکيه نوشته است در صورتيکه ايران همکاری نکند تنها دوست و حامی خود را در منطقه و احتمالاً کشورهای عربی که اصولاً طرفدار جمهوری اسلامی ايران بوده اند از دست خواهد داد و آنگاه است که ايران واقعاً منزوی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG