لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

آمانو درباره تهدید «بمب آلوده» هشدار داد


رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی دوشنبه هشدار داد که برای جلوگیری از دستیابی شبه نظامیان به پلوتونیوم یا اورانیوم بسیار غلیظ شده که می تواند در بمب اتم به کار رود، اقدامات بیشتری لازم است.

یوکیا آمانو، روز دوشنبه درباره «حس کاذب امنیت» از خطر تروریسم هسته ای هشدار داد، و با نشان دادن محفظه کوچک فلزی گفت دو سال پیش در مولدوا، از جمهوری های شوروی سابق، از چنین ظرفی برای قاچاق اورانیوم بسیار غلیظ شده استفاده شده است. آقای آمانو گفت این امر حاکی از «سطح نگران کننده آگاهی در میان قاچاقچیان» است.

تحلیلگران می گویند گروه های تندرو در صورتی که پول کافی، دانش فنی و مواد لازم برای ایجاد شکافت اتمی داشته باشند می توانند بمبهای مرگبار هسته ای تولید کنند.

بسیاری از کشورها گام هایی در جهت جلوگیری از سرقت و خرابکاری اتمی برداشته اند.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت: «در نتیجه اقداماتی از این قبیل تاکنون هیچ حمله تروریستی اتمی صورت نگرفته است. اما این واقعیت نباید ما را دچار حس کاذب امنیت کند.»

کارشناسان می گویند بدست آوردن مواد تسلیحاتی شکافت اتمی و اورانیوم یا پلوتونیوم غلیظ بزرگترین چالش گروه های شبه نظامی است. در نتیجه جلوگیری از این روند اهمیت حیاتی دارد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروه کارشناسان امنیت هسته ای، پلوتونیومی به اندازه یک سیب و ابزار لازم برای ایجاد انفجار، اگر در یک مکان شلوغ منفجر شود می تواند فورا صدها هزار نفر را کشته و مجروح کند.

همین کارشناسان می گویند تهیه مواد رادیواکتیو و ابزار لازم، کار سختی نیست و به این ترتیب «بمب آلوده» تهدید محتمل تری نسبت به بمب اتم است.

ارنست مُنیز، وزیر انرژی آمریکا بر گفته واشنگتن تاکید کرده است مبنی بر این که القاعده سالهاست که تلاش می کند به مواد لازم برای تهیه بمب اتم دست یابد. او گفت: «علی رغم تلاش ها برای برچیدن دستگاه القاعده، باید انتظار آن را داشته باشیم که این گروه تلاش هایشان برای دستیابی به بلندپروازی های هسته ای اش را ادامه دهد.»

یوکیا آمانو می گوید هر ساله بیش از صد مورد دزدی و یا فعالیت های غیرقانونی مرتبط با مواد اتمی و رادیواکتیو به آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش می شود. به گفته رئیس این سازمان «برخی از مواد گم می شوند و هرگز پیدا نمی شوند.»
XS
SM
MD
LG