لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

آمانو بر استقلال آژانس تاکید کرد؛ اسرائیل دوباره خواستار بازرسی فوری از تورقوزآباد شد


آقای نتانیاهو هفته پیش در سازمان ملل از وجود یک انبار در تورقوزآباد تهران خبر داده بود.
آقای نتانیاهو هفته پیش در سازمان ملل از وجود یک انبار در تورقوزآباد تهران خبر داده بود.

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ظاهرا در واکنش به درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که خواستار بازرسی از یک «انبار مخفی اتمی» در ایران شد، گفت «استقلال» آژانس، اهمیت بسیاری دارد و این نهاد اطلاعاتی که به آن داده می شود را بدون بررسی نمی پذیرد.

آمانو این موضوع را روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد.

نتانیاهو که مخالف توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی است، در خواست خود را از آژانس هفته پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد. او از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود به یک انبار در حومه تهران بروند که به گفته او ایران در آنجا اقدامات مخفی هسته ای کرده است.

آمانو در بیانیه خود اشاره خاصی به اسرائیل نکرد، اما این اولین اظهارات علنی او در پی سخنرانی اخیر نتانیاهو به شمار می رود.

واکنش نتانیاهو

دفتر نخست وزیر اسرائیل اما روز سه شنبه در واکنش به اظهارات آمانو، در متنی بار دیگر از منطقه «تورقوزآباد» در استان تهران نام برد و افزود «هیچ دلیلی» وجود ندارد که آژانس برای بازرسی از تاسیسات مورد نظر در آنجا صبر کند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل در ادامه درخواست نتانیاهو را تکرار کرده و خواستار این شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی بازرسان خود را «فورا» برای بازرسی به آنجا بفرستد.

آمانو در بیانیه خود گفته است بازرسی های آژانس در ارتباط با ایران طبق توافق های پیشین انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG