لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

سیگار خطر ابتلا به آلزایمر را تا بیش از دو برابر افزایش می دهد


سیگار خطر ابتلا به آلزایمر را تا بیش از دو برابر افزایش می دهد
سیگار خطر ابتلا به آلزایمر را تا بیش از دو برابر افزایش می دهد

خطر ابتلای افراد میانسال سیگاری به آلزایمر و سایر بیماری های روانی، در مقایسه با افراد غیر سیگاری دو برابر بیشتر است.

با وجودی که دانشمندان، سیگار کشیدن را یکی از عوامل خطرناک سکته قلبی و سایر نارسایی های قلبی و مغزی قلمداد می کنند، اما ارتباط بین استعمال دخانیات با خطر ابتلای به آلزایمر و دیگر انواع بیماری های روانی در دوران سالمندی چندان روشن نبود زیرا بیشتر افرادی که در دوران میانسالی بیش از یک بسته سیگار می کشند، بر اثر ابتلای به بیماری های دیگری به جز آلزایمر می میرند.

دکتر مینا روزانن، پژوهشگر دانشگاه شرق فنلاند و همکارانش اطلاعات مربوط به ٢١ هزار و ١٢٣ تن از ساکنان کالیفرنیا را بین سال های ١٩٧٨ و ١٩٨٥ تحلیل کردند.

شرکت کنندگان به هنگام شروع این آزمایش پژوهشی، بین پنجاه تا شصت سال سن داشتند و در یک دوره ٢٣ ساله تحت نظر محققان قرار گرفته بودند.

نتایج تحقیق پژوهشگران حاکی از آن است که ٥٣٦٧ تن از شرکت کنندگان یا ٢٥ درصد از آن ها به انواع بیماری های ذهنی، ١١٣٦ نفر به بیماری آلزایمر و ٤١٦ تن به بیماری های قلب و عروق مبتلا شده بودند.

دانشمندان تاکید کرده اند افرادی که بیش از روزی دو بسته سیگار می کشیدند، بیش از دو برابر افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به بیماری های آلزایمر و سایر انواع بیماری های مغزی مربوط به دوران سالمندی قرار داشتند.

آن ها همچنین دریافته اند که میزان استعمال دخانیات شرکت کنندگان با روند و سرعت پیشرفت اختلالات حافظه و تفکر این افراد ارتباط مستقیم دارد.

راشل ویتمر، پژوهشگر و دانشمند دپارتمان تحقیقاتی کایزر در مرکز اوکلند در کالیفرنیا گفته است : « نتایج این تحقیق نشان می دهد که مغز از پیامدهای بلند مدت مصرف بسیار زیاد دخانیات مصون نیست. ما از اثرات مخرب سیگار کشیدن بر فشار خون و عروق بدن و افزایش احتمال لخته خون در قلب و مغز آگاهیم و می دانیم که سلامت عروق بدن نقش مهمی در خطر ابتلای افراد به بیماری آلزایمر دارد. »

کلود مسیر، استاد دانشگاه روانشناسی دانشگاه اتاوا در مورد نتایج این پژوهش گفته است اگر یک فرد سیگاری در دوران میانسالی هنوز به بیماری قلب و عروق و سرطان مبتلا نشده است، اما احتمال از دست دادن حافظه و ابتلای به بیماری های روانی و به ویژه آلزایمر در دوران سالخوردگی حتمی ست.

XS
SM
MD
LG