لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

پانه تا: راه واحدی برای از بین بردن القاعده وجود ندارد


پانه تا: راه واحدی برای از بین بردن القاعده وجود ندارد
پانه تا: راه واحدی برای از بین بردن القاعده وجود ندارد

وزیر دفاع آمریکا می گوید راه مشخصی برای از بین بردن القاعده وجود ندارد، اما کشته شدن اوسامه بن لادن آنرا فلج کرده است.
لئون پانه جمعه شب گفت «هرچه بیشتر ما در سرکوب رهبران معنوی و عقیدتی القاعده موفق شویم، توانایی ما برای تضعیف تهدید آنها علیه این کشور بیشتر خواهد شد.»
پانه تا اظهار داشت یقین دارد آمریکا از زمان مرگ بن لادن امن تر شده است، او ۲ ماه می سال پیش در حمله تکاوران نیروی دریایی آمریکا به مجتمعی در شهر پادگانی آبوت آباد در پاکستان کشته شد.
رابرت کاردی یو، مسئول دفتر مدیر آژانس اطلاعات ملی روز جمعه نظر مشابهی ابراز داشت و گفت احتمال حمله ای با استفاده از تسلیحات شیمیایی، میکربی، اتمی یا رادیو لوژیک در سال آینده بسیار اندک است . ( اسلحه رادیو لوژیک هر سلاحی است که برای پخش مواد رادیو اکتیو به قصد کشتن و ایجاد اختلال در یک شهر یا کشور طرح شده باشد.)
با این حال، دیگر مقامات اطلاعاتی آمریکا، که خواستند ناشناس بمانند، روز جمعه گفتند در حالی که شبکه اصلی القاعده احتمالا قادر نیست به حمله عمده دیگری مانند آنچه در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام داد دست بزند، وابستگان به گروه همچنان تهدید کننده هستند.
مقامات شاخه یمنی القاعده را بویژه خطرناک دانستند و گفتند علیرغم این که نیروهای ضد تروریست یمن و آمریکا آنرا هدف گرفته اند، محدوده عملیات خود را گسترش می دهد و پیروان بیشتری بدست می آورد.
مقامات ناشناس همچنین به تهدید کسانی که اصطلاحا «گرگ های تنها» نامیده می شوند اشاره کردند – آنها از القاعده الهام می گیرند و آماده هستند دست به خشونت بزنند. مقامات گفتند مقابله با حملاتی مانند تیراندازی یک ستیزه گر مسلمان در فرانسه در ماه پیش دشوار است.
واشنگتن پست روز جمعه گزارش داد سرویس اطلاعات و امنیت پاکستان بر این عقیده است که باید به آن در کمک به آمریکا در پیدا کردن پنهانگاه بن لادن اعتبار داده شود. روزنامه بنقل از مقامات نامشخص می گوید سرویس اطلاعات پاکستان آمریکا را آگاه ساخت، و موجب شد نیروهای آمریکایی بن لادن را پیدا کنند. واشنگتن ادعاهای آنها را رد کرده است.
در این میان، پرزیدنت اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی شرح شرح می دهد که او چگونه تصمیم گرفت نیروها را برای کشتن بن لادن به پاکستان بفرستد. مصاحبه، که قرار است روز ۲ می – ۱۳ اردیبهشت – سالگرد حمله از شبکه ان بی سی پخش شود، در «اتاق نظارت» کاخ سفید صورت گرفت. در آنجا رییس جمهوری و مقامات دیگر جریان حمله را که بطور زنده پخش می شد تماشا کردند.
نیویورک تایمز روز جمعه گفت کوشش هماهنگ آقای اوباما برای اعلام کشتن بن لادن و بزرگ نمایی آن بعنوان «دستاورد اصلی» ریاست جمهوری خود، او را، که قصد دارد دوباره انتخاب شود، در «مسیر غیر عادی لاف زنی در این باره که چگونه مرد را کشت» قرار می دهد. کمپین پرزیدنت اوباما ویدیوئی منتشر کرده است که نشان می دهد بیل کلینتون رییس جمهوری سابق اوباما را بابت صدور دستور حمله خطرناک به مجتمع بن لادن تحسین می کند. کلینتون همچنین این موضوع را که آیا میت رامنی نیز چنین تصمیمی می گرفت یا نه، زیر سئوال می کشد.

XS
SM
MD
LG