لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۳

شاخه آفریقایی القاعده دو گروگان اسپانیایی را آزاد کرد


دو امدادگر اسپانیایی که ماه ها در اسارت شاخه شمال آفریقای القاعده گروگان بودند، آزاد شده و وارد پایتخت بورکینافاسو شدند.

روک پاسکال و آلبرت ویلالتا بعد از ظهر دوشنبه از مخفی گاهی دورفتاده در مالی با هلیکوپتر به بورکینافاسو منتقل شدند و در آنجا با مقامات اسپانیایی ملاقات کردند.

آنان قرار است دوشنبه شب از طریق پرواز ویژه ای که توسط دولت اسپانیا هماهنگ شده است، وارد بارسلونا شوند.

خوزه لوئیز رودریگز زاپاترو نخست وزیر اسپانیا آزادی این دو گروگان را تبریک گفت. او روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت گروگان ها پس از ۲۶۸ روز اسارت در دستان آدم ربایان، در امنیت به سر می برند و این پایان «یک عمل تروریستی است که نباید هرگز رخ می داد».

روز یکشنبه تلویزیون العربیه اعلام کرد آزادی این دو امدادگر با اخراج هفته گذشته یک شبه نظامی اسلامگرا از موریتانی به مالی مرتبط است.

القاعده در نوامبر گذشته پاسکال و ویلالتا و یک همکار زن آنان را در مغرب اسلامی بازداشت کرد. آلسیا گامز، زن بازداشت شده گروه، در ماه مارس آزاد شد. هر سه آنان برای گروه امدادی «اقدام همبستگی» کار می کردند.

عمر سیداحمد عودهمام، یک شبه نظامی عضو القاعده در ماه ژوئیه برای مشارکت در این آدم ربایی بازداشت شد.

القاعده در مغرب اسلامی مسئولیت یک سلسله از حملات و آدم ربایی ها در منطقه ساحل آفریقا طی چند سال اخیر را بر عهده گرفته است. این گروه ماه گذشته میلادی یک گروگان فرانسوی و سال گذشته یه گروگان بریتانیایی را کشت.

XS
SM
MD
LG