لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

آل پاچینو در نقش جنجال برانگیز دکتر کوورکیان معروف به دکتر مرگ


آل پاچینو در نقش جنجال برانگیز دکتر کوورکیان معروف به دکتر مرگ
آل پاچینو در نقش جنجال برانگیز دکتر کوورکیان معروف به دکتر مرگ

دکتر جک کوورکیان، معروف به دکتر مرگ، یکی از جنجال برانگیزترین چهره های قرن بیستم به شمار می رود. دکتری که به بیماران خود کمک کرده است تا زندگی ناخواسته خود را که درد ومرض در آن رخنه کرده خاتمه بدهند.

هرچند بارها فیلمنامه نویسان و فیلمسازان مختلف تلاش کرده اند تا از زندگی دکتر جک کوورکیان، این پزشک غیرمتعارف فیلم بسازند اما او همواره از همکاری با آن ها به این دلیل که علاقه ای به مطرح شدن در فیلم ندارد خودداری کرده است. اما بالاخره شبکه تلویزیونی «اچ بی او»HBO موفق شده است تا فیلمی به نام «جک را نمی شناسید»، با شرکت بازیگر سرشناس سینمای آمریکا «آل پاچینو» در نقش دکتر جک کوورکیان ساخته و در آخر هفته ای که در پیش است آن را درسطح جهانی از طریق این شبکه تلویزیونی به نمایش بگذارد.

علیرغم بحث و جدل های فراوانی که در طول سال ها در رسانه های مختلف در مورد بدنامی دکترجک کوورکیان و کمک او به خودکشی بیمارانش در دهه ١٩٩٠ میلادی بر سر زبان ها بوده است اما عامه مردم اطلاعات ناچیزی در مورد این دکتر اهل ایالت میشیگان دارند. دکتری که به خاطر افکار متفاوت و عملکردی بر خلاف جهت اصلی حرفه پزشکی، عنوان «دکتر مرگ» را از آن خود ساخته است.

آل پاچینو که در فیلم «جک را نمی شناسید» نقش کوورکیان را بازی می کند می گوید: «من هم مثل بسیاری دیگر از مردم فکر می کردم جک کوورکیان را می شناسم اما وقتی شروع به تحقیق در اطراف او کردم با جنبه های گوناگونی از شخصیت او آشنا شدم که برایم اعجاب انگیز بود.»

کوورکیان به اعتراف خود به بیش از ١٣٠ بیمار که مرگشان حتمی بوده کمک کرده است تا به زندگی ناخواسته خود پایان دهند. کوورکیان بارها مجبور به حضور در دادگاه های مختلف شده تا به اتهام ارتکاب جنایت و کشتن این بیماران محاکمه شود. او در سال ١٩٩٩ نیز نهایتا به جرم انجام قتل عمد محکوم شد و پیش از آزادی در سال ٢٠٠٧ مدت هشت سال را در زندان گذراند.

در فیلم «جک را نمی شناسید» تماشاگر با پزشکی رویارو می شود که بسیار انسان تر از اغلب پرستاران و حتی نزدیکان بیمارانی است که روزهای سخت آخر زندگی خود را می گذرانند. با این همه کوورکیان طبق اطلاعات به دست آمده به بسیاری از این بیمارانی که می خواستند او در مردنشان به آن ها کمک کند جواب منفی می داد.

آل پاچینو در این مورد می گوید: «در چشم جک کوورکیان، انسان ها بیمارانی که باید کشته شوند نبودند بلکه آن ها آدم هایی بودند که او می توانست از رنج کشیدن خلاصشان کند.»

پیش از آن که کوورکیان به عنوان قاتل و هموار کننده راه مرگ معروف شود، او پزشکی بود که تمام تلاش خود را در راه نجات جان افراد به کار می برد. آل پاچینو در این مورد می گوید: «او یکی از فعالان بخش اهدای اعضای بدن بود. شاید کار او شبیه به نوعی «اتانازی» باشد اما در پس همه اعمال او یک مسئله مهم، یک انرژی مثبت در جهت کمک به نوع بشر وجود داشته است.»

در این فیلم تازه هم چنین شاهد زندگی خصوصی دکتر جک کوورکیان هستیم. مرد مجردی که گاه به کار آهنگسازی در رشته موسیقی جاز سرگرم است. گاه نقاشی می کند و اغلب با دوستان قدیمی خود وقت می گذراند.

آل پاچینو که در آستانه ٧٠ سالگی قرار دارد می گوید برقرار کردن توازن میان زندگی سیاه اجتماعی و زندگی شخصی کوورکیان برای او هم چالش آمیز و هم بسیار دشوار بوده است اما درعین حال بی اندازه مفرح. در فیلم «جک را نمی شناسید»، جان گودمن نقش دوست و همکار دکتر کوورکیان – نیل کول- را ایفا می کند. سوزان ساراندون نقش یکی از فعالان انجمن هلموک به نام «ژانت گود» را بازی می کند و «دنی هوستون» نیز نقش وکیل دکتر کوورکیان، جفری فیگر را ایفا کرده است.

آل پاچینو به منظور انجام پژوهش های لازم برای ایفای نقش دکتر جک کوورکیان که هم اکنون ٨١ سال دارد از طریق تلفن با او تماس داشته است. هم چنین تعداد زیادی نوارهای ویدیویی موجود از او را مشاهده کرده است.

در فیلم «جک را نمی شناسید» آل پاچینو زندگی کوورکیان را پیش از به زندان افتادنش در اواخر دهه ٩٠ به تصویر کشیده است. او معتقد است که چنانچه پیش از ایفای نقش در این فیلم فرصتی می یافت تا با خود دکتر کوورکیان ملاقات کند، می توانست کیفیت نقش آفرینی خود را به مراتب بالاتر ببرد.

با این حال آدام میرز، فیلمنامه نویس فیلم تلویزیونی «جک را نمی شناسید» چندین بار با دکتر کوورکیان ملاقات داشته است و از نزدیک با نیکول، فیگر و خانواده و دوستان بسیاری از بیمارانی که به دست این پزشک مرگ کشته شده اند آشنایی داشته و صحبت کرده است.

آدام میرز که پیش از این فیلمنامه فیلم «ساحل» با شرکت لئوناردو دی کپریو را نوشته است می گوید: «شخصیت جک کوورکیان خیلی بیش از این ها جای بحث و گفتگو دارد. او مردی بسیار معمولی و صاف و ساده است. اما وقتی پای موسیقی، کتاب و سیاست به میان بیاید، او بی نظیراست و همتایی ندارد. واقعا برای من بسیار دشوار بود که بتوانم با او و همپای او بحث سیاسی و اجتماعی کنم.»

این سومین باری است که آل پاچینو و بری لوینسن، کارگردان معروف سینمای هالیوود در فیلمی با هم به همکاری پرداخته اند. این دو پیش از این در سال ١٩٩٧ در فیلم سینمایی «دنی براسکو» با هم همکاری داشته اند و پیش از آن در سال ١٩٧٩ نیز فیلم موفق و برنده جایزه «عدالت برای همه» را ساخته اند که در آن آل پاچینو درنقش یک وکیل دعاوی، یکی از بهترین نقش های سینمایی خود را ارائه داده است.

XS
SM
MD
LG