لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

دستور بحرین برای محاکمه مجدد عبدالهادی الخواجه


دستور بحرین برای محاکمه مجدد عبدالهادی الخواجه
دستور بحرین برای محاکمه مجدد عبدالهادی الخواجه

دادگاهی در بحرین روز دوشنبه دستور محاکمه مجدد یکی از زندانیان سرشناس این کشور که دست به اعتصاب غذا زده است و بیست تن دیگر را صادر کرد. این افراد در طی سرکوب علیه شورش های چهارده ماهه این کشور پادشاهی، در دیوان نظامی بحرین محکوم شدند.

این تصمیم که روند رسیدگی در بلندپایه ترین دیوان تجدید نظر کشور را متحول خواهد کرد، به عنوان پیروزی برای هوادارن عبدالهادی الخواجه، فعال حقوق بشر و دیگر چهره های مخالفی محسوب می شود که سال گذشته بر اساس قوانین نظامی که حاکمان بحرین بر این کشور تحمیل کرده اند، محکوم شدند.

اما به نظر می رسد که احتمال آزادی فوری اعضای بلندپایه این گروه وجود ندارد. چهره های اصلی اعتراض های اکثریت شیعه بحرین بین این افراد هستند که در پی شکستن انحصار قدرت حاکمان سنی هستند که مورد حمایت غرب قرار دارد.

الحر الصمیخ یکی از افراد محکوم است که دادگاه روز دوشنبه محکومیت دو سال زندان او را به شش ماه کاهش داد. بنا به گفته اعضای خانواده او، این زندانی به دلیل زمانی که در زندان گذرانده بود، آزاد شد.

از ماه فوریه سال ۲۰۱۱ تاکنون، حداقل ۵۰ نفر در ناآرامی های این کشور کشته شده اند. ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده در این کشور مستقر شده که از اهمیت راهبردی برخوردار است.

اعتصاب غذای الخواجه که تقریباً سه ماه طول کشید به یکی از عمده ترین دلایل تداوم گردهمایی ها و اعتراضات خیابانی در این کشور بدل شده است.

خبرگزاری رسمی بحرین گزارش داد روند تجدید نظر در پرونده الخواجه عملاً همچون رسیدگی مجدد و محاکمه جدید است.

بنا به گزارش این خبرگزاری، «دادگاه روند رسیدگی را از ابتدا آغاز خواهند کرد و به شهادت شاهدان، دادستان و اظهارات وکیل مدافع گوش فراخواهد داد».

حسن رضی، وکیل مدافع وی گفت دادگاه تجدیدنظر به هنگام رسیدگی مجدد، در مورد آزادی وی به قید وثیقه تصمیم خواهد گرفت. او گفت هنوز زمان آغاز رسیدگی در دادگاه بدوی تعیین نشده است.

هنوز مشخص نیست که آیا الخواجه اعتصاب غذای خود را ادامه خواهد داد یا خیر. بنا به گفته خانواده الخواجه، وی روز ۸ فوریه دست به اعتصاب غذایی زد که وی را تا پای مرگ کشانده است.

اعضای خانواده او روز یکشنبه با او ملاقات و ادعا کردند مقامات به زور و بر خلاف اراده وی مایعات و سرم به او تزریق کرده اند.

الخواجه و هفت تن از چهره های سرشناس مخالف (دولت) در دادگاه نظامی سال گذشته به حبس ابد محکوم شدند.

شش تن دیگر، از جمله الصمیخ به عنوان بخشی از گروهی که به ارتکاب به جنابات ضد دولتی متهم شدند، به دوره های کوتاهتر زندان محکوم شدند. این فعالان به صورت غیابی محکوم شدند.

فعالان زندانی به مدت چندین ماه برای تجدیدنظر در محکومیت های خود مبارزه و ادعا کردند که حقوق قانونی شان در دادگاه نظامی و نیز به دلیل شکنجه در دادگاه نقض شده است. هیچ یک از متهمان در جلسه روز دوشنبه در دادگاه حاضر نشدند.

بحرین اوایل ماه جاری میلادی با درخواست دانمارک، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، برای استرداد الخواجه، تابعیت این کشور را نیز دارد، مخالفت کرد.

ویلی سوئوندال، وزیر امور خارجه دانمارک این تصمیم را «سرآغازی مثبت» ارزیابی کرد و گفت «وی را آزاد کنید و بگذارید به دانمارک بیاید تا بتواند این جا از خدمات درمانی و پزشکی بهره مند شود.»

او در بیانیه های پیشین خود خواستار یافتن یک «راهکار بشردوستانه سریع» برای این امر شده بود.

وی افزوده است «ما امیدواریم مقامات بحرین، براساس حکم امروز دادگاه این درخواست را متحقق کنند». ویلی سوئوندال از مقامات این کشور خواست تا مقدمات فوری دسترسی و ارتباط سفیر دانمارک در این کشور با الخواجه را فراهم کنند.

برای بیست پزشک و متخصص امور درمانی دیگر که در دادگاه نظامی به مبارزه علیه حکومت متهم و به پنج تا پانزده سال زندان محکوم شدند، روند رسیدگی مشابهی در دادگاه غیرنظامی اجرا خواهد شد. جلسه بعدی دادگاه روز ۱۰ ماه مه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG