لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

علیرضا فیروزجا نفر اول شطرنج جهان را شکست داد


Alirea Firouzja
Alirea Firouzja

علیرضا فیروزجا، استادبزرگ شطرنج، که چندی پیش اعلام کرد دیگر با پرچم ایران در رقابت‌های بین المللی شرکت نمی‌کند، در فینال یک رقابت اینترنتی، بازیکن شماره یک جهان را شکست داد.

او در بازی پایانی تورنمنت «بنتر بلینتز» (به انگلیسی: The Banter Blitz Cup) با نتیجه ۸.۵ بر ۷.۵ ماگنوس کارلسن، استادبزرگ نروژی، را شکست داد و قهرمان شد.

به این ترتیب این نوجوان ۱۶ ساله ایرانی که یکی از ستاره های نوظهور شطرنج جهان محسوب می شود، ضمن جبران شکست قبلی خود مقابل ماگنوس کارلسن، صاحب جایزه ۱۴ هزار دلاری این رقابت‌ها شد.

این مسابقه از طریق اینترنت ‌و بصورت زنده پخش می‌شد و هزاران بیینده در گوشه و کنار جهان داشت.

مسابقه قبلی علیرضا فیروزجا و ماگنوس کارلسن در جریان رقابت های قهرمانی سریع جهان، با حواشی زیادی همراه بود و در نهایت استاد جوان ایرانی به دلیل کمبود وقت، بازنده شد.

تورنمنت مجازی بنتر بلیتز با شرکت ۱۲۸ نفر و بصورت حذفی برگزار شد و بازیکنان، باید برای تماشاگران اینترنتی درباره مسابقات خود توضیح می‌دادند.

هر دیدار شامل ۱۶ مسابقه ۳ دقیقه ای بود و هر بازیکنی که در مجموع به امتیاز ۸.۵ می رسید، برنده اعلام میشد.

ماگنوس کارلسن ۲۹ ساله پس از شکست اخیرش مقابل علیرضا فیروزجا، او را استعدادی با قدرت زیاد توصیف کرد که آینده درخشانی در انتظارش است.

علیرضا فیروزجا در آخرین مسابقه ماگنوس کارلسن را کیش و مات کرد و‌ با کسب امتیاز لازم، قهرمان شد.

او در حال حاضر در فرانسه زندگی می کند و پس از مشکلاتی که با فدراسیون شطرنج ایران پیدا کرد، با پرچم فدراسیون جهانی شطرنج در رقابت‌های جهانی شرکت می‌کند.

علیرضا فیروزجا پس از آن که فدراسیون شطرنج ایران سال گذشته اعلام کرد که در رقابت‌های شطرنج سریع جهان شرکت نمی کند، این تصمیم را گرفت.

گفته می شود مقامات ایرانی که نگران رویارویی احتمالی با ورزشکاران اسرائیلی بودند، بدون توضیح مشخصی از حضور در این رقابتها انصراف دادند ولی علیرضا فیروزجا بصورت انفرادی در این مسابقات شرکت کرد و دوم شد.

این سوپر استادبزرگ شطرنج ایران در حال حاضر بازیکن شماره ۲۱ جهان است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG