لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

استقبال مسیح علینژاد از اقدام آلمان: تمام دیپلمات‌های خامنه‌ای را از کشورهای غربی اخراج کنید


مسیح علی‌نژاد که به همراه شاهزاده رضا پهلوی و حامد اسماعیلیون در اروپا بسر می‌برد و با مقامات اروپایی دیدارهایی داشته اند.
مسیح علی‌نژاد که به همراه شاهزاده رضا پهلوی و حامد اسماعیلیون در اروپا بسر می‌برد و با مقامات اروپایی دیدارهایی داشته اند.

در پی اخراج دو دیپلمات جمهوری اسلامی از آلمان، مسیح علینژاد با استقبال از این اقدام اخراج «تمام دیپلمات‌های حکومت خامنه‌ای» از خاک کشورهای غربی را خواستار شد.

آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که در پی صدور حکم اعدام جمشید شارمهد، شهروند آلمانی، سفیر جمهوری اسلامی در برلین را احضار و از دو دیپلمات ایرانی به دلیل تشخیص «عنصر نامطلوب» بودن خواسته که در کوتاه‌ترين زمان ممکن خاک آلمان را ترک کنند.

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، روز چهارشنبه سوم اسفند به اخراج دو دیپلمات جمهوری اسلامی ایران از خاک آلمان در اعتراض به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد زندانی دوتابعیتی ایرانی آلمانی، واکنش نشان داد.

او در توییتی نوشت: «ما خواهان اخراج تمام دیپلمات‌های حکومت خامنه‌ای، به جرم همدستی در صدور و اجرای حکم اعدام هزاران زندانی و به گروگان گرفتن میلیون‌ها نفر، از خاک کشورهای غربی هستیم.»

خانم علینژاد جمهوری اسلامی را «یک حکومت قاتل» نامید که «لیاقت حضور در جامعه بین‌المللی را چه به عنوان سیاستمدار، ورزشکار و یا خبرنگار ندارد.»

خبرگزاری قوه قضاییه، دوم اسفند، از صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، فعال سیاسی خبر داد اما اعلام کرد که «این حکم قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.»

آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان به سفیر جمهوری اسلامی گفته است: «ما این نقض گسترده حقوق یک شهروند آلمانی را نخواهیم پذیرفت.»

کمپین حقوق بشر ایران هم در واکنش نوشت هدف این حکم، «اقدامی رسوا برای ارعاب عمومی» است.

XS
SM
MD
LG