لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

بازگشت سه بعدی «آلیس درسرزمین عجایب»، یکی از برجسته ترین داستان های کودکان به عالم سینما


Johnny Depp in “Alice in Wonderland”
Johnny Depp in “Alice in Wonderland”

در تازه ترین تفسیر سینمایی از«آلیس در سرزمین عجایب» یکی از محبوب ترین داستان های کودکان درصحنه ادبیات مدرن، این فیلم که از محصولات استودیوی دیسنی و توسط «تیم برتون» کارگردانی شده این بار به صورت سه بعدی و با شرکت «جانی دپ» بازیگر محبوب این کارگردان برروی پرده سینما آمده است. درطول هفته های گذشته این فیلم علاوه بر فروش رکوردشکن گیشه از توجه خاص منتقدین نیز برخوردار شده است.

«آلیس در سرزمین عجایب» نوشته «لوئیس کارول» از بدو انتشار درسال ١٨٦٥ تا کنون یکی از پرخواننده ترین و محبوب ترین کتاب های منتشرشده برای کودکان و نوجوانان بوده است. هم چنین از آغاز پیدایش صنعت سینما تا کنون داستان «آلیس» این دختربچه کنجکاو، افتادن او به داخل لانه خرگوش و سفر دور و دراز او به یک دنیای عجیب و غریب خیالی مورد توجه کارگردان های سینما بوده است که هریک به صورتی ساختن این فیلم چالش آمیز را تجربه کرده اند.

«آلیس در سرزمین عجایب » تازه ترین ساخته تیم برتون است که در طول سال ها تجربه های مشابهی ازطریق ساختن فیلم های دیگری چون «بیتل جوس»، «ادوارد دست قیچی» و«چارلی و کارخانه شوکولات سازی» داشته است.

تیم برتون در این مورد به صدای آمریکا می گوید:«در وحله اول به نظر می رسد که این دنیای ساختگی و خیالی که لوئیس کارول خلق کرده حالتی «تریپی» دارد. اما من از طریق آثار دیگری چون ترانه هایی که در ارتباط با این قصه توسط گروه های مختلف موسیقی ساخته شده و تماشای نقاشی ها وطراحی های مختلف در این رابطه یک مجموعه ای ذهنی بوجود آورده ام و از کل آن ها به صورت تازه ای در فیلم خود استفاده کرده ام. همانجا بود که فهمیدم با چه دستمایه قوی روبرو هستم.»

برتون می گوید:«این داستانی است که اگر امروز هم نوشته می شد بازهم به همین شدت خواننده را اعجاب زده می کرد. بنا براین استفاده از مجموعه ای از میدیوم ها و آثاری که در رابطه با داستان آلیس بوجود آمده برای ساختن این فیلم به نظرتنها راه عاقلانه موجودمی رسید.»

دراین فیلم تازه که داستان آن توسط «لیندا وولورتون» از روی کتاب اصلی «آلیس در سرزمین عجایب» و بخش هایی ازبخش دوم این داستان «آلیس در سرزمین آینه ها» برداشته شده، یک «آلیس» بزرگ سال تر، ده سال بعد به سرزمین عجایب باز می گردد.

آلیس همانطور که یک بار دیگر قدم به دنیای عجایب می گذارد از طریق راهنمای خود «کلاه دوز دیوانه» آگاه می شود که خیلی چیزها در این مدت در این سرزمین عوض شده است و اکنون همه چیز بستگی به «آلیس» دارد و تنها او می تواند یک بار دیگر این دنیای عجیب وغریب را به دوران زیبای گذشته بازگرداند.

میلا واسیلکواسکا بازیگر استرالیایی نقش آلیس می گوید:«من فکر می کنم بسیاری از مردم جهان امروز به خوبی احساسات امروزی آلیس را درک می کنند و با آن آشنا هستند. همان حسی که درمرحله ای از زندگی ، درون انسان ها موجب ناآرامی آن ها می شود و آنان را وادار می کند از خود بپرسند که من واقعا که هستم و اینجا چکار می کنم؟»

میلا که ٢٠ سال دارد نقش بزرگسالی آلیس در سرزمین عجایب را بازی می کند:«آلیس احساس می کند هیچ وجه مشترکی با دیگران ندارد و خود را درجمع تنها حس می کند. این احساسی است که بسیاری از افراد درطول زندگی خود آن را تجربه می کنند. در اینجا می بینیم که آلیس به اصل خود و آن هویت گمشده دوران کودکی باز می گردد. هویتی که درست و غلط را به خوبی تشخیص می داده است اما امروز از آن فاصله گرفته است. درنهایت ،داستان فیلم ماجرا ی بازگشت آلیس به «خود» خود و ایجاد ارتباط دوباره با کودک درونی است که بسیاری از ما روزی آن را گم می کنیم.»

جانی دپ بازیگر محبوب سینما که درنقش «کلاه دوزدیوانه» در این هفتمین فیلم مشترک با تیم برتون همکاری دارد می گوید:«البته من هرنقشی که تیم برتون از من بخواهد را برایش بازی می کنم اما گرفتن نقش کلاه دوزدیوانه برای من یک جایزه محسوب می شود! باید بگویم بازی در این نقش برای من با چالش هایی هم همراه بوده است. مسئله ای که برای من اهمیت داشت این بود که بتوانم شخصیت واقعی این آدم را پیدا کنم. نمی خواستم مثل یک توپ لاستیکی توی یک اطاق خالی باشم که به همه جا اصابت می کند! برای من خیلی جالب بود که لحظه های گوناگون تجلی شخصیت کلاه دوز دیوانه را به نمایش بگذارم. گاه اورا درحالت شادی و سرمستی می بینید اما ناگهان به یک آدم خطرناک ومشکوک تبدیل می شود، گاه او را درحالت خشم وعصبانیت شدید می بیند اما یکباره همین آدم عصبانی وخشمگین به صورتی تراژیک درهم می شکند. این ها همه برای من جالب بوده است.»

هلن بونهام کارتر، بازیگر انگلیسی تبار فیلم یکی دیگر از هنرمندانی است که در فیلم تازه «آلیس در سرزمین عجایب» در نقش «ملکه سرخ» بازی می کند. ستاره تلویزیون بریتانیا، مت لوکاس درهردونقش برادران دوقلوی «تویدلی دی و تویدلی دام» بازی می کند و مایکل شین درنقش «خرگوش سفید» ظاهر می شود:«من مثل همه با شخصیت های مختلف کتاب آلیس پیش از آنکه این کتاب را بخوانم آشنا بوده ام. انگار درذهنیت غربی ها این شخصیت ها برای همیشه نقش بسته اند و هرگز فراموش نمی شوند. به نظرمن داستان آلیس به ما که فکر می کنیم خیلی پیشرفته و متمدن هستیم نشان می دهد که خط خیلی نازکی بین پیشرفت و عقب ماندگی ،عقل و دیوانگی، نظم و شوریدگی ،تمدن و وحشیگری وجود دارد. آلیس به ما دنیای فراموش شده کودکی مان را نشان می دهد. دنیایی که درآن همه چیز هم آشنا و هم نا آشناست. درست درهمان زمانی که شما فکر می کنید یک چیزی را بخوبی می شناسید آن چیز تغییرماهیت می دهد و چیز دیگری می شود. ما بزرگ می شویم و با فراموش کردن حقایق دچار توهماتی می شویم و همین توهمات نهایتا جایگزین آن حقیقت پاک و خالص اولیه می شوند. این همان چیزی است که ما را تا این اندازه شیفته قصه آلیس درسرزمین عجایب کرده است.»

XS
SM
MD
LG