لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

قضاوت «علی نیلی» سرداور ایرانی مسابقه فینال تنیس آمریکا جنجالی شد؛ تشویق داور توسط نادال


مسابقه فینال رقابت های تنیس آزاد آمریکا (به انگلیسی: US Open) را «علی نیلی» سرداور ایرانی قضاوت کرد. این دومین حضور او در مسابقه پایانی این رقابت ها بود.

بازی فینال که میان «رافائل نادال» اسپانیایی و «دنیل مدودف» روسی برگزار شد، یکی از هیجان‌انگیزترین مسابقات سالهای اخیر بود که نزدیک به پنج ساعت طول کشید و در نهایت با پیروزی رافائل نادال در پنج ست به پایان رسید.

علی نیلی که ساکن آمریکا است، از داوران ممتاز رقابت های تنیس حرفه ای جهان محسوب می شود. او دارای نشان طلای داوری و سرداوری است و بسیاری از رقابت های معتبر این رشته ورزشی، از جمله گرانداسلم ها یا مسابقات چهارگانه بزرگ تنیس، را قضاوت کرده است.

علی نیلی در حال گفتگو با رافائل نادال در مسابقات ویمبلدون
علی نیلی در حال گفتگو با رافائل نادال در مسابقات ویمبلدون

هرچند که علی نیلی بعنوان سرداور قضاوت بی عیب و نقصی داشت، ولی تصمیم او برای جریمه رافائل نادال در یکی از حساسترین گیم های بازی با اعتراض تماشاگران همراه شد.

علی نیلی پس از چند اخطار، رافائل نادال را به دلیل تأخیر در زدن سرویس جریمه کرد و او در نهایت این گیم را واگذار کرد.

هرچند که تماشاگران با سوت های ممتد و سر و صدای زیاد از سرداور به شدت انتقاد کردند ولی بسیاری از کارشناسان شجاعت او را ستودند؛ چرا که به گفته آنها، رافائل نادال با تأخیر در آغاز بازی، قصد داشت نفسی تازه کند و این برخلاف مقررات است.

البته این قهرمان اسپانیایی اعتراضی به سرداور نکرد و مسابقه را ادامه داد.

رافائل نادال و دنیل مدودف در مراسم اختتامیه
رافائل نادال و دنیل مدودف در مراسم اختتامیه

اعتراض تماشاگران به علی نیلی حتی در مراسم اختتامیه هم ادامه داشت. ولی رافائل نادال این سرداور ایرانی را تشویق کرد و نشان داد که مشکلی با قضاوت او ندارد.

علی نیلی چندی پیش جایزه اتحادیه داوران تنیس آمریکا را دریافت کرد که از ارزش و اعتبار زیادی در این حرفه برخوردار است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG