لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

از مچ‌بند سبز تا نیمکت ملی؛ علی کریمی دستیار کی روش شد


علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس تهران، به عنوان دستیار سرمربی تیم ملی ایران معرفی شد. کریمی و کارلوس کی روش روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در فدراسیون فوتبال حاضر شدند تا در مقابل خبرنگاران، به این خبر رسمیت بدهند.

کارلوس کی روش در این جلسه گفت که تعهد بالای علی کریمی به تیم ملی، هوش و توانایی‌های زیاد برای رهبری و مدیریت، موجب شده تا او را به عنوان مربی تیم ملی برگزیند.

کریمی یکی از گزینه هایی بود که فدراسیون فوتبال به عنوان دستیار ایرانی، به کارلوس کی روش معرفی کرده بود.

قرار گرفتن علی کریمی در لیست مربیان فدراسیون و انتخاب او از سوی کی روش، اگر چه هواداران بی شمار این فوتبالیست محبوب را خوشحال کرد، اما بسیاری را هم در شگفتی فروبرد. کریمی ۳۶ ساله در حالی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران برگزیده شد که دست کم در نیمی از دوران بازیگری خود به نماد اعتراض در فوتبال ایران تبدیل شده بود.

دیدار ایران و کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ که ۲۷ خرداد سال ۱۳۸۸ در کره جنوبی برگزار شد، یک اتفاق باور نکردنی در حاشیه خود داشت. هفت بازیکن تیم ملی ایران، از جمله علی کریمی با مچ بندهای سبز وارد زمین شدند، آن هم در روزهایی که راهپیمایی های معترضان به نتایج انتخابات به رهبری میرحسین موسوی و کروبی، با نمادهای سبز در خیابانهای تهران جریان داشت.

در آن دیدار اگر چه بازیکنان با پادرمیانی منصور پورحیدری، سرپرست تیم ملی، مچ بندهای خود را در نیمه دوم بازکردند، اما همان یک نیمه کافی بود تا خودشان را از فوتبالیست های دیگر متمایز کنند.

کریمی پس از آن روز، بارها و بارها نماد اعتراض شد؛ انتقاد تند به سردار آجرلو، مدیر باشگاه استیل آذین موجب شد که آجرلو بلافاصله کریمی را به اتهام روزه خواری سرتمرین، از این تیم اخراج کند. سردار غزیز محمدی، رئیس سابق سازمان لیگ برتر فوتبال هم از زبان تند و تیز کریمی در امان نماند. یک روز هم پیراهن خود در باشگاه شالکه را امضا کرد و به مادر اشکان سهرابی، دانشجویی که در اعتراضات خیابانی روز ۳۰ خرداد ۸۸ کشته شده بود، تقدیم کرد.

مرور ۱۸ سال بازیگری کریمی در فوتبال حرفه ای نشان می دهد که او همیشه در خلاف جهت قدرت دولتی حرکت کرده است. همین موضوع است که امروز انتخاب او به عنوان دستیار سرمربی پرتغالی تیم ملی، آن هم با پیشنهاد فدراسیون، را تعجب برانگیز می کند.
کریمی در نشست خبری معارفه خود از مربیان دیگری که بیشتر از او حق داشتند تا روی نیمکت تیم ملی بنشینند، حلالیت طلبید و در مقابل دوربین با کی روش دست داد تا کار خود را به عنوان دستیار سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، در آماده سازی تیم برای شرکت در جام ملت های آسیا، شروع کند.

XS
SM
MD
LG