لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

معترضان الجزایری همچنان در خیابان؛ دولت موقت شاید انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق بیاندازد


تظاهرات الجزایری ها علیه نخبگان حاکم - آرشیو
تظاهرات الجزایری ها علیه نخبگان حاکم - آرشیو

دو ماه بعد از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» مردم الجزایر همچنان به اعتراض خود برای برگزاری یک انتخابات آزاد ادامه می‌دهند اما رویترز می‌گوید شاید دولت موقت به خاطر آنچه «تدارکات انتخابات» نامیده، برگزاری انتخابات را به تعویق بیاندازد.

از سه ماه پیش مردم الجزایر در اعتراض به فساد حاکمان با حضور در خیابان اعتراض کردند. دو ماه پیش عبدالعزیز بوتفلیقه بعد از سه دهه کناره‌گیری کرد و یک شورای نظامی با عنوان «دولت موقت» عهده دار امور شد. این شورا بعد از چند دور مذاکرات پذیرفت که انتخابات ریاست جمهوری را در روز چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) برگزار کند اما معترضان می‌گویند بر نظارت این شورا بر انتخابات اعتماد ندارند و خواستار برکناری آنها شدند.

تظاهرکنندگان روز جمعه با حمل پلاکاردهایی شعار دادند «انتخابات چهار ژوئیه نه»، «بن صالح و بدوی باید بروند.» بعد از کناره گیری بوتفلیقه، براساس قانون اساسی، به مدت سه ماه «عبدالقادر بن صالح» جانشین او شد تا روند انتقال را انجام دهد. همچنین «نورالدین بدوی» به نخست وزیری این کشور منصوب شد اما مردم می گویند این مقامات باید کنار بروند.

همزمان با اعتراضات روز جمعه ۳ خرداد، رویترز در گزارشی به نقل از منابع نزدیک به دولت موقت الجزایر نوشت که آنها هنوز نتوانسته اند تدارکات انتخابات را انجام دهند و امکان دارد زمان برگزاری انتخابات به تعویق بیافتد.

نظام حاکم در الجزایر عمدتا تحت کنترل نخبگان سالمند است.

این گروه از حاکمان، از زمانی که کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی استقلال یافت، قدرت را در اختیار خود داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG