لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

الجزایر: بیش از ۱۰۰ گروگان خارجی آزاد شدند


A 10th century Cambodian sandstone statue that was returned from the United States is seen on display at the Council of Ministers in Phnom Penh, June, 3, 2014. (VOA Khmer)
A 10th century Cambodian sandstone statue that was returned from the United States is seen on display at the Council of Ministers in Phnom Penh, June, 3, 2014. (VOA Khmer)
خبرگزاری دولتی الجزایر می گوید نزدیک ۱۰۰ خارجی که ستیزه گران اسلامی آنها را روز چهارشنبه به گروگان گرفتند، آزاد شده اند. بیش از ۳۰ نفر دیگر هنوز مفقود هستند.

گزارش روز جمعه به نقل از منابع امنیتی نامشخص حاکی است ستیزه گران در حمله به یک مجتمع گاز طبیعی در شرق الجزایر، مجموعا ۱۳۲ خارجی را به گروگان گرفتند.

خبرگزاری می گوید عملیات نجات در محل ادامه دارد، و نیروهای ویژه با ستیزه گران که هنوز گروهی را در گروگان دارند مذاکره می کنند.

هنوز روشن نیست آیا گروگان هایی که گزارش می رسد آزاد شدند توسط ارتش نیجریه نجات یافتند یا مهاجمان آنها را آزاد کردند، منابع غرب نیز این گزارش را تایید نکرده اند.

عقیده براین است گروگان ها اتباعی از آمریکا، بریتانیا، ژاپن، نروژ، رومانی، فیلیپین، فرانسه، مالزی و اتریش را شامل می شوند.

مقامات در آمریکا، بریتانیا و کشورهای دیگر گفته اند در جستجوی اطلاعاتی درباره تحولات در مجتمع هستند، و از این که الجزایر آنها را قبلا از عملیات نظامی آگاه نساخت ابراز تاسف می کنند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز جمعه در ملاقات با قانونگذاران گفت اطلاعات جدیدی از نخست وزیر الجزایر دریافت کرده است.

سرویس خبری الجزایر بامداد جمعه گزارش داد در عملیات بیش از ۵۷۰ الجزایری نجات داده شدند. روشن نیست آیا آنها به گروگان گرفته شده بودند یانه.

کاخ سفید روز جمعه گفت پرزیدنت اوباما منظما اطلاعاتی درباره وضع ازمقامات امنیتی دریافت می کند.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در لندن با نخست وزیر بریتانیا ملاقات کرد. مقامات گفتند آنها درباره الجزایر، مالی ومسائل دیگر به تبادل نظر پرداختند.

پانه تا در سخنانی در کالج کینگ لندن گفت تروریست هایی که به آمریکاییان حمله می کنند، "در هیچ کجا پناهگاهی نخواهند داشت – نه در الجزایر، نه در شمال آفریقا."

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا که به استرالیا رفته است هشدار داد آدم ربایی در الجزایر بخشی از مشکل بسیار نگران کننده تری است، و تهدید تروریسم بین المللی در شمال آفریقا را بار دیگر برجسته ساخته است.

در پاریس، وزیر امور خارجه فرانسه نیز نگرانی هایی درباره گروه های ستیزه گر و ارتباط های آنها با اروپا ابراز داشت.
XS
SM
MD
LG