لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

در عملیات نظامی در الجزایر چند گروگان کشته شدند


خبرگزاری دولتی الجزایرمی گوید عملیات نظامی در مجتمع گاز طبیعی که در آن ستیزه گران اسلامی ۴۱ خارجی را به گروگان گرفتند تمام شده است. اما تایید اطلاعات دقیق درباره سرنوشت اسیران دشوار است.

وزیر ارتباطات الجزایر گفت در جریان عملیات «تعداد زیادی از تروریست ها خنثی شدند»، اما همچنین گفت چند گروگان نیز کشته شدند.

یک خبرگزاری درموریتانی به نقل از سخنگوی نظامی گفت در حمله هلیکوپترها، زمانی که ستیزه گران سعی داشتند گروگان ها را بیرون ببرند، ۳۴ گروگان و ۱۵ نفر از آدم ربایان کشته شدند. این گزارش مستقلا تایید نشده است.

گزارش خبرگزاری الجزایرحاکی است چهارگروگان – یکی از کنیا، یکی از فرانسه، و دو نفر از بریتانیا – آزاد شدند. عقیده بر این است که گروگان های دیگر نروژی، ژاپنی و آمریکایی باشند.

ستیزه گران مرتبط با القاعده روز چهارشنبه برای آنچه آنرا تلافی عملیات نظامی فرانسه درمالی نامیدند به مجتمع گاز آمناس درشرق الجزایر حمله کردند. ستیزه گران مرتبط با القاعده همچنین شمال مالی را در کنترل دارند و تهدید کرده اند بطرف پایتخت حرکت کنند.

مجتمع گاز مشترکا توسط شرکت های آمریکایی، بریتانیایی و نروژی اداره می شود. وزارت دفاع آمریکا می گوید آماده است در صورت درخواست الجزایر برای کمک مداخله کند، و یک مقام گزارش اعزام یک فروند هواپیمای بی سرنشین به آسمان الجزایر را رد نکرد.

یک تحلیلگر می گوید این حادثه می تواند پیچیدگی های اقتصادی دراز مدتی برای الجزایر داشته باشد.

او در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت آدم ربایی ها برخطرات برای سرمایه گذاران خارجی در کشور افروده است.
XS
SM
MD
LG