لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

تظاهرات ضد دولتی در الجزایر


تظاهرات ضد دولتی در الجزایر
تظاهرات ضد دولتی در الجزایر

مخالفان دولت الجزایر اقدام مردم این کشور در برپائی تظاهرات اعتراض آمیز درشهر الجزیره - پایتخت- را ستایش کردند.این راه پیمائی در روز شنبه به رغم حضور سنگین پلیس انجام شد.
جمعیتی بالغ بر دو هزار نفر از شهروندان الجزایر روز شنبه در میدان «اول مه» در الجزیره تجمع کردند و خواستار برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری شدند.

تحرکات ضد دولتی مردم الجزایر از اقدامات مشابه مردم کشورهای مصر و تونس که با حضور اعتراض آمیز درخیابانها رهبرانشان را وادار به کناره گیری کردند الهام گرفته است.

دولت با به کار گرفتن سی هزار مامور پلیس درصدد جلوگیر ی ازبرپائی تظاهرات بود. پلیس با محاصره میدان مانع از راه پیمایی جمعیت معترض درخیابان ها شد اما بسیاری از مردم با گذر از موانع راه خود را به میدان باز کردند.

راه پیمایان می گویند پلیس پس از چند ساعت درگیری با تظاهرکنندگان موفق شد جمعیت را پراکنده سازد.علی یحیا عبد نور از فعالان کهنه کار حقوق بشر الجزایر از جمله حاضران در راه پیمایی روز شنبه الجزیره بود که با پلیس درگیر شد. پلیس عده ا ی را برای چند ساعت بازداشت کرد اما گزارشی از خشونت نرسیده است.

رهبران اپوزیسیون الجزایر، راه پیمایی را موفقیت آمیز قلمداد می کنند چون توانسته اند ممنوعیت یک دهه ای برپایی تظاهرات و نگرانی از سرکوب دولتی را نادیده بگیرند و به خیابانها بیایند.

عبدالعزیز بوتفلیقه، از سال ۱۹۹۹ تاکنون رئیس جمهوری الجزایر بوده است. بسیاری از مردم الجزایر او را رهبر خودکامه ای می دانند که در کاهش فقر و بیکاری گسترده، ناموفق عمل کرده است. فقر و بیکاری دو عامل بروز ناآرامی ها در مصر و تونس نیز بود.

XS
SM
MD
LG