لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

گروگان های القاعده در الجزایر کشته شدند


گزارش ها از کشته شدن ده ها نفر در حملات هوایی الجزایر به مجتمع گاز طبیعی «ان میناس» حکایت دارد. این مجتمع روز چهارشنبه صحنه گروگان گیری ستیزه گران مرتبط با القاعده بود.

بنا به گزارش ها دست کم ۳۴ گروگان و ۱۵ گروگانگیر در حملات هوائی امروز، پنجشنبه، در شرق منطقه مرکزی الجزایر کشته شدند.

جزئیات حملات مشخص نیست. خبرگزاری موریتانی می گوید اطلاعات راجع به تلفات را از یکی از ستیزه گران در مجتمع دریافت کرده است.

این خبرگزاری می گوید حمله هلی کوپترهای الجزایر هنگامی صورت گرفت که ستیزه گران سعی کردند با دستکم جمعی از گروگان ها از مجتمع خارج شوند.

اما دستکم هفت گروگان غربی هنوز زنده هستند. اندکی پیشتر خبرگزاری الجزایر گزارش داده بود ۳۰ الجزایری از صحنه گریخته اند، ضمن آنکه در بعضی گزارشهای دیگر گفته می شد بعضی از گروگان های خارجی نیز موفق به فرار شده اند.

خبرگزاری الجزایر در گزارشی جداگانه، به نقل از منابع محلی می گوید ارتش چهار خارجی را آزاد کرده است. یک کنیائی، یک فرانسوی و دو بریتانیائی گروگان هایی هستند که به موجب گزارش های اولیه آزاد شده اند.

ستیزه گران اسلام گرای مرتبط با القاعده گفته اند ۴۱ خارجی را روز چهارشنبه در این مجتمع، در اقدامی که می گویند به تلافی مداخله نظامی فرانسه در کشور مالی است به گروگان گرفته اند. یک سخنگوی گروه القاعده در مغرب اسلامی موسوم به (AQIM) به صدای آمریکا گفت ۷ آمریکائی جزو گروگان ها هستند.

مقامات آمریکائی نیز روز چهارشنبه گفته بودند به نظر می رسد آمریکائیان جزو گروگان ها هستند.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، آدم ربائی را عملی تروریستی توصیف کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه امروز، پنجشنبه، گفت تعداد نامشخصی از اتباع فرانسه در مجمتمع بوده اند. آقای اولاند گفت اطمینان دارد که مقامات الجزایری اوضاع را تحت کنترل دارند.

گفته می شود دیگر گروگان ها از اتباع بریتانیا، ژاپن، نروژ و ایرلند هستند.

شرکت بریتانیائی بی پی که یکی از کارگزاران این مجتمع گازی است، در اطلاعیه ای که امروز منتشر کرد می گوید اوضاع در محل متزلزل و مغشوش است. این شرکت می گوید با دولت در جستجوی راه حلی مسالمت آمیز همکاری می کند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز منطق و توجیه ستیزه گران برای گروگان گیری را رد کرد.

نیروهای فرانسوی هفته گذشته وارد مالی شدند تا به عقب راندن ستیزه گران اسلامی سرازیر به سوی پایتخت کمک کنند. دست کم سه گروه مرتبط با القاعده جزو گرو ه هائی هستند که سال گذشته شمال مالی را تحت کنترل خود در آوردند.

الجزایر مدت ها پیش در مورد مداخله نظامی علیه شورشیان در شمال مالی هشدار داده است و می گوید نگران تعمیم خشونت به نوار مرزی طولانی خود با مالی است.
XS
SM
MD
LG