لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

۴۱ خارجی در گروگان القاعده در الجزایر


مجتمع گاز طبیعی «ان میناس»، محل گروگان گیری القاعده
مجتمع گاز طبیعی «ان میناس»، محل گروگان گیری القاعده
نیروهای الجزایری مجتمعی را که ستیزه گران اسلامی ده ها خارجی را روز چهارشنبه در آنجا به گروگان گرفتند، محاصره کرده اند. مجتمع گاز طبیعی «ان میناس» در اعماق بیابانی کویری واقع شده است.

دست کم هفت آمریکائی، همراه با چند بریتانیائی، فرانسوی، ژاپنی و نروژی، در میان گروگان ها هستند. شمار آنها بر اساس گزارش های رسیده تا ۴۱ نفر تخمین زده می شود.

یک عضو گروه القاعده در مغرب اسلامی ، موسوم به (AQIM ) که روز چهارشنبه به نمایندگی از گروگانگیرها با صدای آمریکا سخن می گفت ادعا کرد اگر آمریکا به اقدامات نظامی فرانسه در مالی کمک کند باید "با عواقب آن روبرو شود".

آمریکا بیش از ده سال پیش این گروه را تروریست شناخته است.

سخنگوی گروه مغرب اسلامی گفت فرانسه به اسلامگرایان در شمال مالی اعلان جنگ داده است و تهدید کرد که غربی ها در صورت ادامه مداخله آسیب خواهند دید.

ستیزه گران می گویند خارجی ها را به تلافی مداخله نظامی فرانسه در کشور آفریقائی مالی به گروگان گرفته اند. نیروهای زمینی و هواپیماهای جنگی فرانسه سعی می کنند اسلامگرایان مرتبط با القاعده را از مالی عقب برانند، اسلامگرایانی که شمال آن کشور محصور در خشکی را تحت کنترل خود درآورده اند.

بیش از ۱۰۰ الجزایری نیز که در جریان حمله سحرگاهی ستیزه گران وارد این منطقه صحرایی شده اند، به اسارت درآمدند اما ستیره گران بعدا آنها را در گروه های کوچکتر آزاد کردند.

مقامات الجزایری می گویند ستیزه گران، دیشب به محاصره نیروهای دولتی درآمده اند و هیچ راهی برای فرار و انتقال گروگان ها از مجتمع گازی ندارند، اما تائید این نظر مقامات ناممکن است.

داهو اولد کابیلا، وزیر کشور الجزایر گفت کشورش با تروریست ها مذاکره نمی کند.

گفته می شود مهاجمین دست کم دو نفر، از جمله یک تبعه بریتانیا را را کشته اند و شش نفر دیگر از خارجیان نیز مجروح شده اند.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا می گوید آدم ربائی عملی تروریستی است و آمریکا تمامی اقدامات لازم و مناسب را برای مقابله با چنین وضعیتی انجام می دهد.

در واشنگتن، وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه با عبدالملک صلال، نخست وزیر الجزایر تماس گرفته است.

نیروهای فرانسوی هفته گذشته وارد مالی شدند تا به عقب راندن ستیزه گران اسلامی، که به سوی پایتخت سرازیر شده بودند، کمک کنند. دست کم سه گروه مرتبط با القاعده جزو ستیزه گرانی هستند که سال گذشته شمال مالی را تحت کنترل خود درآوردند.

الجزیره از مدتها قبل در مورد مداخله نظامی علیه شورشیان در شمال مالی هشدار داده بود و گفته است نگران تعمیم خشونت به مناطق مرزی طولانی خود با مالی است.
XS
SM
MD
LG