لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

جزییات حمله نیروهای الجزایر به محل گروگان گیری اعلام می شود


جزئیات حمله نظامی به مجتمع گازی «ان امناس» در صحرای الجزایر که دست کم ۸۰ کشته بر جا گذاشت، قرار است امروز دوشنبه از سوی نخست وزیر الجزایر اعلام شود.

عملیات حمله نیروهای ارتش الجزایر به این تأسیسات گازی، به دنبال یورش شبه نظامیان وابسته به القاعده به مجتمع گازی «ان امناس» انجام شد.

روز گذشته (یکشنبه) طی جست و جو به دنبال اجساد قربانیان این گروگان گیری، ۲۵ جسد پیدا شد که آمار قربانیان این حمله را افزایش داد. مسئولان دولتی الجزایر می گویند جنازه های قربانیان چنان متلاشی شده که نمی توان هویت آنها را تشخیص داد.

مقام های دولت فیلیپین می گویند ۶ تن از قربانیان فیلیپینی بوده اند و افزوده اند که ۴ فیلیپینی دیگر همچنان مفقودند. شهروندانی از بریتانیا، رومانی، آمریکا،‌‌ ژاپن و فرانسه هم در میان کشته شدگان این گروگان گیری هستند.

مختار بلمختار، رهبر ستیزه جویان اسلام گرای وابسته به القاعده، روز یکشنبه مسئولیت حمله را به عهده گرفت و در ویدیویی که روی شبکه اینترنت منتشر شد، گفت که این حمله پاسخی به عملیات ارتش فرانسه علیه شبه نظامیان وابسته به القاعده در مالی بوده است. بلمختار در این ویدیو گفت که به نام القاعده وارد عمل شده و ۴۰ شبه نظامی القاعده از کشورهای مسلمان و غربی این عملیات را اجرا کرده اند.

به دنبال حمله روز شنبه نیروهای ارتش الجزایر به تأسیسات گازی ان امناس، ۵ شبه نظامی بازداشت شدند. خبرگزاری رسمی الجزایر اعلام کرده که شبه نظامیان طی این حمله ۷ تن از گروگانان را کشته اند و نیروهای الجزایری هم ۱۱ نفر از گروگان گیران را کشته اند.

عده ای از گروگانان از این حادثه جان سالم به در برده و توانسته اند فرار کنند؛ نزدیک به ۷۰۰ کارگر الجزایری و بیش از ۱۰۰ تن از کارکنان غیرالجزایری این مجتمع گازی در میان این عده هستند.

محمد سعید، وزیر ارتباطات الجزایر، می گوید ستیزه جویان اسلام گرایی که این حمله را به عهده داشته اند، شهروندان ۶ کشور گوناگون بوده اند. وی گفت کارشناسان مین روبی ارتش الجزایر در تلاشند تا مین هایی را که نیروهای القاعده پیرامون تأسیسات گازی کار گذاشته اند، خنثی کنند.

مجتمع گازی این آمناس توسط شرکت های الجزایری، بریتانیایی و نروژی اداره می شود. گروگانان خارجی حمله ستیزه جویان القاعده به این مجتمع، شهروندانی از آمریکا، اتریش، بریتانیا، بلژیک، کلمبیا، فرانسه، ژاپن، مالزی، نروژ و رومانی بوده اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز گذشته (یکشنبه) مسئول کشتارهای مجتمع را تروریست هایی خواند که «این حمله بی رحمانه و بزدلانه را به عهده گرفته اند.»

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، از واکنش دولت الجزایر نسبت به این حمله تروریستی، به عنوان واکنشی درخور و به هنگام یاد کرد.
XS
SM
MD
LG