لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

ادامه گروگان گیری در الجزایر؛ سرنوشت نامعلوم گروگان ها


تصویر ماهواره ای از تاسیسات گازی «ان میناس»، محل گروگان گیری
تصویر ماهواره ای از تاسیسات گازی «ان میناس»، محل گروگان گیری
گروگان گیری در محل تأسیسات گازی در صحرای الجزایر امروز جمعه وارد سومین روز خود شده است و سرنوشت گروگانهایی که هنوز در بندند، روشن نیست.

نیروهای دولتی الجزایر روز پنج شنبه به تأسیسات گازی «ان امیناس» وارد شدند و شمار نامعلومی از کارگران محلی و خارجی را آزاد کردند؛ عملیاتی که طی آن تعداد زیادی از گروگان ها و گروگان گیران کشته شدند.

دست کم ۴ گروگان غیرالجزایری سالم هستند و دولت کشورهایشان سلامت آنها را تأیید کرده. ۳ تن از آنان ژاپنی هستند و یک نفر ایرلندی است. سرنوشت بقیه روشن نیست. دیگر گروگانان شهروندان آمریکا، ژاپن، نروژ، رومانی، فیلیپین، بریتانیا، فرانسه، مالزی و استرالیا هستند.

رسانه های دولتی الجزایر اعلام کرده اند ۶۰۰ کارگر محلی که بر خلاف گروگان های خارجی از امنیت جانی برخوردار نبودند، روز گذشته آزاد شدند. ارتش الجزایر این تأسیسات گازی را احاطه کرده است و حاضر به گفت و گو با گروگان گیرها نشده و پیشنهاد کمک کشورهای غربی را هم رد کرده است. یک پهپاد آمریکایی اما بر فراز محل گروگان گیری در حال پرواز دیده شده است.

محمد سعید، وزیر ارتباطات الجزایر، گفته است:«طی حمله روز پنج شنبه نیروهای ارتش برای آزادی گروگان ها، شمار زیادی از آنها آزاد شدند و عملیات تعداد زیادی از تروریست ها خنثی شده است.»

سخنگوی ارتش الجزایر می گوید ۳۴ گروگان و ۱۵ گروگان گیر در زمان حمله هلی کوپتر ارتش الجزایر کشته شدند، اما منابع مستقل صحت یا سقم این گزارش را تأیید نکرده اند. این مجتمع تأسیسات گازی در ناحیه متروکی در صحرای الجزایر است و از سوی شرکت های الجزایری، بریتانیایی و نروژی اداره می شود.
XS
SM
MD
LG