لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

بوتفلیقه برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرد و وعده برگزاری رفراندوم در صورت پیروزی را داد


رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر ضمن ثبت نام برای شرکت در انتخابات ماه آینده، اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، پس از یک سال انتخابات زودهنگام برگزار کرده و از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد.

به گزارش رویترز، رئیس ستاد انتخابات عبدالعزیز بوتفلیقه این خبر را یکشنبه ۱۲ اسفند با خواندن اعلامیه‌ای در تلویزیون النهار اعلام کرد، این در حالیست که طی ۱۰ روز گذشته هزاران الجزایری با تظاهرات در خیابان خواستار شرکت نکردن عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات شدند.

بوتفلیقه که برای پنجمین بار پیاپی قصد کسب تکیه بر کرسی ریاست جمهوری دارد تلاش کرد تا با اعلام تصمیم برگزاری انتخابات زودهنگام در صورت پیروزی، آرامش را شهرها بازگرداند اما ساعاتی پس از اعلام این تصمیم، هزاران معترض به خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرهای الجزایر سرازیر شده و در تظاهرات ضددولتی شرکت کردند.

معترضان می گویند که آقای بوتفلیقه دیگر از نظر جسمی توان در اختیار داشتن پست ریاست جمهوری و اداره کشور را ندارد و نباید در انتخابات شرکت کند. بوتفلیقه اما در اعلامیه خود وعده داد همه پرسی اصلاح قانون اساسی برگزار کرده و راه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام باز خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG