لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۵

رهبر مخالفان روسیه در انتخابات شهرداری شرکت می کند


رهبر مخالفان حکومت روسیه روز شنبه درپی آزادی نامنتظر خود از زندان، به مسکو بازگشت و گفت قصد دارد به تلاش برای کسب مقام شهرداری مسکو ادامه دهد.
الکسی ناوالنی و همسرش، که با قطار شبانه از کیروف وارد مسکو شده بودند در ایستگاه قطار مورد استقبال پرشور هواداران خود قرار گرفتند. ناوالنی به استقبال کنندگانش گفت روز ۸ سپتامبر در انتخابات شهرداری شرکت می کند و پیروز خواهد شد.

روز پنجشنبه ناوالنی در دادگاهی در کیروف به اتهام اختلاسی برابر ۵۰۰ هزار دلار در زمانی که در سال ۲۰۰۹ به عنوان مشاور استانداری با یک شرکت چوب دولتی کار می کرد، به پنج سال زندان محکوم شد. اما یک دادگاه تجدیدنظر به طرزی حیرت آور روزجمعه رآی به آزادی او داد. هزاران تن از مردم روسیه به هنگام اعلان رای دادگاه به مجازات زندان او، به خیابان ها آمده و دست به تظاهرات زده بودند.

کاخ سفید آمریکا روز پنجشنبه «نومیدی عمیق» خود را به خاطر این حکم دادگاه ابراز کرده و آن را «آخرین نمونه در روند سرکوب جامعه مدنی» دانسته بود.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کاترین اشتون نیز درباره مجازات ناوالنی ابراز نگرانی کرده و این مجازات را از پیش تعیین شده دانسته بود.
رهبر ۳۷ ساله مخالفان دولت روسیه که درباره فساد در دولت دست به افشاگری زده است این مجازات را با انگیزه سیاسی و برای خاموش کردن صدای او اعلام کرده بود.

سال گذشته ناوالنی با رهبری تظاهرات خیابانی عظیم خشم پوتین را برانگیخت.
ناوالنی همچنین در راه اندازی تظاهرات توده ای در اعتراض به تقلب های انتخاباتی برای بازگرداندن پوتین به ریاست جمهوری همکاری کرده بود.
XS
SM
MD
LG