لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

خاطرات آلکسی ناوالنی با عنوان «میهن پرست» منتشر خواهد شد


یولیا ناوالنایا، همسر الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه که به طرز «مشکوکی» در زندان جان باخت، می‌گوید که همسرش پیش از مرگ، خاطرات خود را با عنوان «میهن پرست» نوشته بود که به زودی منتشر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گفته شده که این کتاب حاوی خاطرات «محرمانه» این مخالف پوتین است.

یولیا ناوالنایا با اعلام این که «اصلاً تصور نمی‌کردم آلکسی خاطرات خود را بنویسد» در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «فکر می‌کردم در دهه ۸۰ سال زندگی هستیم و او کنار یک پنجره باز پشت کامپیوترش نشسته و در حال تایپ کردن است و من در مورد مورد نوه‌هایی که به زودی می‌آیند با او در حال صحبت کردن هستم. اما همه چیز به طرز وحشتناک و بسیار بسیار ناعادلانه پیش رفت.»

به گفته خانم ناوالنایا، همسرش خاطرات خود را پس از آنکه در سال ۲۰۲۰ مسموم شد، به رشته تحریر درآورده است.

او افزود: این کتاب اواخر امسال و به طور همزمان به حداقل ۱۱ زبان مختلف منتشر خواهد شد.

یولیا ناوالنایا افزود: «به اشتراک‌ گذاشتن داستان او نه تنها خاطره اش را گرامی می‌دارد، بلکه به دیگران الهام می‌دهد تا از آنچه درست است، دفاع کنند و هرگز ارزش‌هایی را که واقعاً مهم هستند، از دست ندهند. »

انتشارات «پنگوئن» که یکی از انتشارات شناخته شده در جهان است، در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی «ایکس»، این کتاب را به عنوان «داستان کامل زندگی ناوالنی و فراخوانی مهیج برای ادامه کاری که او برای آن جان خود را فدا کرد» توصیف کرد.

از زمان جان باختن آلکسی ناوالنی، خانم ناوالنایا متعهد شده است که ادامه دهنده راه او باشد.

او تاکنون با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و شماری از مقامات کشور‌های اروپایی دیدار کرده و در کنفرانس امنیتی مونیخ و پارلمان اروپا سخنرانی کرده است.

در این حال، کرملین‌ اتهام دست داشتن ولادیمیر پوتین در مرگ آلکسی ناوالنی را رد کرده ولی از اظهار نظر در مورد واکنش عمومی به جان باختن و تشییع جنازه او خودداری کرده است.

در گواهی فوت آلکسی ناوالنی آمده است که او به مرگ طبیعی در سن ۴۷ سالگی درگذشت.

آلکسی ناوالنی، سرشناس‌ترین مخالف سیاسی پوتین، روز ۲۷ بهمن سال قبل به طور مشکوکی در زندان خارپ، در ناحیه یامالو-ننتس، حدود ۱۹۰۰ کیلومتری شمال شرق مسکو، که دوره حبس ۳۰ ساله خود را سپری می‌کرد، جان باخت.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به جان باختن الکسی ناوالنی گفته بود: «اشتباه نکنید. پوتین مسئول مرگ ناوالنی است. »

XS
SM
MD
LG