لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

پایان محاکمه‌ای جنجالی در آمریکا؛ وکیل سرشناس به حبس ابد محکوم شد


الکس مرداک با دستبند در دادگاه.
الکس مرداک با دستبند در دادگاه.

الکس مرداک، وکیل سرشناس آمریکایی، روز جمعه به جرم قتل همسر و پسرش که به گفته دادستان نقشه مرداک برای پنهان کردن اعتیادش به مواد مخدر و سرقت میلیون‌ها دلار بود، به حبس ابد محکوم شد.

این محاکمه به دلیل شهرت خانواده مرداک در امور حقوقی توجه رسانه‌های آمریکایی را به خود جلب کرده و خبرساز شده بود.

مرداک، ۵۴ ساله، که از خانواده‌ای بانفوذ در کارولینای جنوبی است برای شلیک گلوله به همسرش، مگی، ۵۲ ساله و کوچکترین پسرش، پل، ۲۲ ساله، در ملک خانوادگی‌شان مجرم شناخته شد.

جلسه هیأت منصفه پس از پنج هفته محاکمه تنها سه ساعت طول کشید.

خانواده او چندین دهه به عنوان دادستان در این منطقه خدمت کرده‌اند و مرداک یک وکیل برجسته آسیب‌های شخصی در ایالت بود.

قاضی پرونده‌ گفت که تصمیم ایالت مبنی بر عدم درخواست مجازات اعدام را زیر سوال نمی‌برد، اما تأکید کرد که اعضای خانواده مرداک بیش از یک قرن به مسائل حقوقی ایالت رسیدگی می‌کردند و در همین دادگاه به بسیاری از افراد حتی با اتهاماتی به مراتب کمتر مجازات اعدام داده‌اند.

در طول محاکمه، دادستان‌ها مرداک را به عنوان یک «دروغگوی زنجیره‌ای» معرفی می‌کردند و استدلال می کردند که تنها او ابزار و فرصت انجام قتل‌ها را داشته است.

آنها گفتند که او همسر و پسرش را به ضرب گلوله کشت تا از مجموعه‌ای از تخلفات مالی، از جمله سرقت میلیون‌ها دلار از شرکای حقوقی و مشتریانش بگریزد.

وکلای مرداک به نوبه خود سعی کردند موکلشان را به عنوان مردی خانواده دوست نشان دهند که در عین حال که با مشکلات مالی روبرو بود و به اعتیاد به مواد مخدر دچار شده بود و به این دلیل به دروغ گفتن و دزدی گرایش پیدا کرد، ولی هرگز به همسر و فرزندش آسیبی نمی‌رساند.

آنها تئوری‌های جایگزینی را برای این قتل‌ها مطرح کردند. اما دادستان‌ها بارها و بارها به دروغگویی مرداک اشاره کردند که ادعا می‌کرد در محل رخ دادن قتل‌ها در ملک خانوادگی‌شان نبوده است.

مرداک پس از شنیدن صدای ضبط شده‌ای که او را دقایقی پیش از وقوع قتل در صحنه جنایت نشان می‌داد، حرف خود را عوض کرد.

XS
SM
MD
LG