لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۷

«حمله آمریکا به عراق به نفع ایران بود»


خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید مردی که مدعی است بالاترین مقام رژیم صدام حسین بوده و گویا اکنون در قاهره به سر می برد، طی یک گفت و گوی اینترنتی گفته است حملۀ نه سال پیش آمریکا به عراق، برای ایران مفید بوده است.

مردی که در این گفت و گوی اینترنتی مورد مصاحبه قرار گرفته، ادعا کرده عزت ابراهیم الدوری است که از مقامهای فراری رژیم صدام حسین است. او طی این پرسش و پاسخ، گفته است حمله به عراق، بخشی از یک طرح امپریالیستی بوده که برنامه ریزی برای آن توسط آمریکا، اسرائیل، و ایران انجام شده است.

روزنامۀ اینترنتی الاهرام مصر این هفته این گفت و گو را منتشر کرده است. مردی که ادعا می کند عزت ابراهیم الدوری است، در این گفت و گو مدعی شده که دولت ایالات متحده طی جنگ ایران و عراق، به ایران کمک کرد تا به تعبیر وی«عراق را نابود کند و مردم آن کشور را بکشد.» او ادامه می دهد که پس از پایان جنگ هشت ساله با ایران نیز، به تعبیر وی، آمریکا با حمله به عراق، آن کشور را به دست جمهوری اسلامی سپرده است.

الدوری معاون صدام حسین بود. تاکنون چند گزارش حاکی از کشته شدن یا بازداشت وی منتشر شده است. از زمان حملۀ آمریکا به عراق، الدوری در ملأعام دیده نشده، اما نوارهای صوتی منتسب به وی منتشر شده است که مدعی آزادی وی است. آوریل گذشته، ویدئویی منتسب به وی انتشار یافت. با این وصف، کسی از محل اختفای او اطلاعی ندارد.

الدوری یکی از مقامهای رژیم سابق عراق بوده که ایالات متحده سالها در جستجوی او بوده است. تحلیلگران سیاسی معتقدند که وی نقشی کلیدی در تحریک گروه های سنی و تأمین منابع مالی ستیزه جویان سنی برای ایجاد اخلال در رژیم کنونی حاکم بر عراق داشته است.

اسوشیتدپرس می گوید نمی تواند با اطمینان هویت مصاحبه شونده را تأیید و او را به عنوان عزت ابراهیم الدوری شناسایی کند. این گفت و گو در تارنمای حزب بعث نیز منتشر شده است.

در واکنش به انتشار این مصاحبه، در بغداد، علی الموسوی، سخنگوی نخست وزیر عراق، این گفت و گو را نمادی از تبلیغات بی ارزش خواند و گفت:«زنده و مردۀ الدوری، بی ارزش است.»
XS
SM
MD
LG